Indonézska banka chce bojovať proti bitcoinu s CBDC

od Martin Tkáč

Indonézska centrálna banka má v úmysle vydať digitálnu formu svojej národnej meny. Má to byť spôsob, ako „bojovať“ proti súkromným digitálnym aktívam. Finančná inštitúcia sa domnieva, že CBDC by bolo „dôveryhodnejšie“ ako bitcoiny alebo altcoiny.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Indonézia a CBDC

Bank of Indonesia (BI), centrálna banka krajiny začiatkom tohto roka predstavila svoje plány na zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). V máji generálny riaditeľ Perry Warjiyo ubezpečil, že práce na projekte už prebiehajú. Konkrétny dátum vydania však neprezradil.

Potom si BI všimla, že počas pandémie COVID-19 obyvatelia prešli z hotovosti na digitálne platby. Preto by CBDC, ktorú monitorujú a kontrolujú úrady, bola najlepšou možnosťou pre túto menovú transformáciu.

Podľa nedávnych správ agentúry Bloomberg má Indonézska banka ďalší dôvod vydať digitálnu rupiu. Týmto spôsobom chce „bojovať“ s kryptomenami, ktoré majú vážny dopad na národnú finančnú sieť.

Juda Agung, asistent guvernéra banky uviedol, že CBDC je dôveryhodnejšou možnosťou ako bitcoin, ethereum a zvyšok súkromných digitálnych aktív:

CBDC by bolo jedným z nástrojov boja proti kryptomenám. Predpokladáme, že ľudia by považovali CBDC za spoľahlivejšie ako kryptomeny. CBDC by bolo súčasťou úsilia o riešenie problému používania kryptomien vo finančných transakciách.

Medzitým, do konca roku 2021, má indonézska vláda v úmysle vytvoriť špecializovanú burzu digitálnych aktív. Krajina je domovom viac ako 7 miliónov krypto investorov, ktorí už uskutočnili transakcie v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov. Pre porovnanie, v roku 2020 dvakrát menej ľudí investovalo do blockchainového priemyslu.

Majk Spirit NFT

Kryptomeny sú v Indonézii „Haram“.

Pred niekoľkými týždňami Národná rada ulema (MUI), najvyšší orgán indonézskych islamských učencov, demonštrovala negatívny postoj ku kryptomenám.

Organizácia vyhlásila všetky krypto operácie „haram“, teda zakázané.

Asrorun Niam Soleh uviedol, že odmietnutie pramení z tézy, že bitcoiny a alternatívne mince sú plné „neistoty, stávok a škôd“. Predseda komisie Fatwa MUI však vysvetlil, že s digitálnymi aktívami možno obchodovať ako s komoditou, ak sú v súlade s právom šaría a vykazujú „jasný prínos“.

Indonézia má 273 miliónov obyvateľov. Ide teda o najľudnatejšiu krajinu s moslimskou väčšinou.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár