Indonézia zdaňuje zisky z kryptomien

Indonézia zdaňuje zisky z kryptomien

od Simona

Indonézska vláda sa rozhodla zdaniť kapitálové výnosy z investícií do kryptomien sadzbou 0,1 %. Nové pravidlá vstúpia do platnosti v máji. Okrem toho sa bude daň z pridanej hodnoty (DPH) vyberať pri nákupoch digitálnych mien v rovnakej sadzbe.

Indonézia zdaňuje príjem z kryptomeny 0,1 %

Indonézske generálne riaditeľstvo pre dane stanovilo daň z príjmu (PPh) na kapitálové zisky z investícií do kryptomien a daň z pridanej hodnoty (DPH) na nákupy kryptomien na 0,1 %.

Hestu Yoga Saksama, riaditeľ daňových predpisov na ministerstve financií, potvrdil vyššie uvedené v piatok na CNN Indonesia. Dodal, že od 1. mája bude na investorov uvalená daň z príjmu aj DPH na nákupy kryptomien.

Podľa riaditeľa indonézska vláda uvalila daň z príjmu a DPH na nákupy kryptomien, pretože Banka Indonézie a Ministerstvo obchodu považujú digitálne meny za komoditu a nie za platobný prostriedok.

„Kryptomenové aktíva budú podliehať DPH, keďže ide o komoditu definovanú ministerstvom obchodu. Nie sú platidlom… Takže z nich vyrubíme daň z príjmu a DPH,“ vysvetlil.

Sadzba DPH na kryptomenové aktíva je však oveľa nižšia ako 11 %, čo je poplatok za väčšinu tovarov a služieb v Indonézii. Agentúra Reuters dodala, že na akcie kótované na indonézskej burze sa zase vyberá daň z kapitálových výnosov vo výške 0,1 percenta.

bitcoin bitcoin

Postoj krajiny kontrastuje napríklad s politikou Indie, ktorá začala zdaňovať príjmy z kryptomien až na úrovni 30 %, pričom do ročného zúčtovania nepripúšťala ani započítanie strát či iných zrážok. Okrem toho sa tam od 1. júla bude účtovať dodatočná 1 % zrážková daň (TDS).

Prebieha „civilizácia“ trhu s kryptomenami

Kryptomeny sú regulované v čoraz väčšom počte krajín. Sú súčasťou širšieho procesu „civilizácie“ týchto typov nových trhov. Tento rok sa začal proces regulácie digitálnych aktív aj v USA. Joe Biden podpísal exekutívnu vyhlášku, ktorá zaväzovala jednotlivé vládne orgány pripraviť sa na vytvorenie príslušných regulácií kryptomien. Orgány EÚ postupovali podobne.

Samozrejme, nikto nerád platí dane, no zdanenie kryptomien je istým spôsobom ich posilňovaním začlenením do právnych systémov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár