Indický CBDC môže debutovať koncom tohto roka

Indické CBDC môže debutovať koncom tohto roka

od Simona

Indická ministerka financií Nirmala Sitharaman očakáva, že centrálna banka zavedie svoju digitálnu menu koncom tohto roka. K legalizácii bitcoinu a iných digitálnych mien poznamenala, že vláda zatiaľ k tejto otázke nechce zaujať stanovisko. Konzultačný proces sa zatiaľ začal a rozhodnutia sa budú prijímať až potom.

Plány indického CBDC sú na dobrej ceste

Na výročnom summite India Global Forum Summit dostal Sitharaman otázku o CBDC. Minister uviedol, že RBI je v procese navrhovania digitálnej meny a očakáva jej vydanie koncom tohto roka.

„Bolo to zámerné rozhodnutie prijaté po konzultácii s centrálnou bankou Reserve Bank of India. Boli by sme radi, keby to navrhli tak, ako by to chceli robiť. Napriek tomu v tomto roku očakávame, že mena vyjde zo samotnej centrálnej banky“.

Indický minister financií je optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky CBDC, ktoré uľahčí a zjednoduší platby a bankové transakcie.

„Vidíme jasné výhody digitálnej meny riadenej centrálnou bankou, pretože v súčasnosti sú hromadné platby medzi krajinami, veľké transakcie medzi inštitúciami a väčšie transakcie medzi samotnými centrálnymi bankami každej krajiny lepšie obsluhované digitálnou menou.“

Sitharaman, sa tiež zaoberal skepticizmom ohľadom rozhodnutia vlády zdaniť transakcie kryptomien bez toho, aby ich zároveň zlegalizoval.

S humorom povedala:

„Mnoho Indov vidí sľubnú budúcnosť v digitálnych aktívach a preto sa úrady rozhodli využiť túto situáciu na generovanie ziskov.“

Vysvetlila tiež, že v tejto fáze vláda nechce legalizovať, zakazovať ani regulovať kryptomeny. Zatiaľ prebieha konzultačný proces. Vláda svoje stanovisko k tejto problematike predloží až po jej ukončení a náležitom zvážení výsledkov.

Dane a zákony o reklame v Indii

Namiesto konkrétnych nariadení zaviedla indická vláda vo februári daňový režim pre sektor kryptomien ako súčasť návrhu ročného rozpočtu na roky 2022-2023. Bola teda uvalená 30 % daň na zisky z digitálnych aktív a 1 % daň na transakcie s kryptomenami.

Úrady tiež oznámili, že centrálna banka spustí svoj CBDC v budúcom rozpočte 2022-2023. Neskôr indický minister financií poznamenal, že vláda a centrálna banka sú na rovnakej strane, pokiaľ ide o vlastnú digitálnu menu a legalizáciu kryptomien.

Čoskoro potom indická rada pre reklamné štandardy ASCI, predstavila usmernenia pre reklamu v sektore digitálnych aktív. Všetky inzeráty na burzy, spoločnosti a NFT by podľa neho mali niesť pätu so slovami:

„Produkty kryptomeny a NFT nie sú regulované a môžu byť vysoko rizikové. V prípade akýchkoľvek strát vyplývajúcich z takýchto transakcií sa možno nebudete môcť spoliehať na zákonné ustanovenia“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár