India schválila prvé kryptomenové ETF

od Martin Tkáč

Rada pre cenné papiere a burzu Indie (SEBI) – indický regulátor cenných papierov – schválil Invesco CoinShares Global Blockchain ETF. Ten investuje do veľkých kryptomenových spoločností vrátane Coinbase, Bitfarms a MicroStrategy.

ETF a India

Indický regulátor cenných papierov, Rada pre cenné papiere a burzu v Indii (SEBI), schválila prvé ETF na investovanie do kryptomenových spoločností. Miestne médiá uvádzajú, že regulátor dal zelenú CoinShares Global Blockchain ETF Fund of Fund spoločnosti Invesco.

Tento fond investuje do niekoľkých veľkých spoločností v oblasti kryptomien, vrátane Coinbase, Bitfarms, SBI Holdings a MicroStrategy. Fondu sa v uplynulom roku darilo dobre, s ročnou mierou návratnosti 89,52 %.

V produktovom dokumente Invesco uvádza, že budúcnosť tejto triedy aktív je optimistická.

Keďže technológia blockchain je stále v plienkach, jej potenciál transformovať globálnu ekonomiku je obrovský. Podobne ako internet, aj blockchain poskytuje investorom príležitosť chopiť sa tohto skrytého potenciálu.

CoinShares nedávno získala odnož ETF spoločnosti Elwood Technologies, londýnskej fintech spoločnosti, ktorá buduje infraštruktúru obchodovania s digitálnymi aktívami pre inštitucionálnych investorov. Tieto dva subjekty sa nedávno spojili s cieľom spustiť fond Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN).

Schválenie tohto ETF je prvým svojho druhu v Indii, ktorý ešte neprišiel s konečným stanoviskom k regulácii kryptomien. Úrady v tejto krajine veľakrát zmenili názor na túto záležitosť, no zdá sa, že regulácia môže prísť čoskoro.

Aký je postoj Indie ku kryptomenám?

Indický regulátor cenných papierov, ktorý schválil ETF, je pozitívnym znamením pre indických investorov do kryptomien. Mládež krajiny je mimoriadne nadšená trhom s kryptomenami a investície sú stále silné aj napriek tomu, že vládne stanovisko chýba. Indický trh vzrástol za posledných približne 12 mesiacov o neuveriteľných 641 %.

Nedávna aktualizácia regulačného stavu naznačuje, že vláda môže klasifikovať kryptomeny ako komodity. Vláda zároveň pracuje aj na digitálnej mene centrálnej banky (CBDC), ktorá by mohla začať testovať už budúci mesiac.

Zdá sa, že ide o ďalší krok k navrhnutiu pozitívnej regulácie, úrady údajne pracujú na zákaze nezodpovednej reklamy na kryptomeny. Táto informácia bola odhalená v správe, ktorá zhrnula stretnutie premiéra Narendru Modiho s niekoľkými zainteresovanými stranami. Miestne kryptomenové burzy vrátane WazirX a CoinDCX sa tento týždeň stretnú s vládnymi predstaviteľmi.

Odvetvie samotné tiež prekvitá a prichádza množstvo nových startupov a investičného kapitálu. Správa vydaná Národnou asociáciou softvérových a servisných spoločností (Nasscom) a WazirX odhaduje hodnotu 241 miliónov dolárov pre odvetvie kryptomien do roku 2030.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár