Index strachu a chamtivosti bitcoinu prvýkrát za 10 mesiacov ukazuje chamtivosť investorov

Ukazovateľ „Bitcoin Fear and Greed“ sa po necelom roku vrátil na úroveň „Greed“. To znamená definitívny návrat investorov na bitcoinový trh.

od Martin Tkáč

Newsletter news

BTC investorov opäť poháňa chamtivosť

Index, ktorý určuje všeobecnú náladu bitcoinovej komunity – Fear and Greed Index – sa opäť dostal do zóny „chamtivosti“. To znamená návrat k tomuto typu sentimentu po 10 mesiacoch, pretože naposledy bolo možné indikátor na tejto úrovni vidieť 30. marca 2022.

Čo viedlo k návratu býčieho sentimentu medzi BTC investormi? Iste, oživenie celého trhu s kryptomenami, ku ktorému došlo začiatkom nového roka. Bolo to spôsobené aj návratom kurzu bitcoinu na úrovne, ktoré bolo možné pozorovať v období pred krachom burzy FTX.

Hoci globálna ekonomická kríza pokračuje, bitcoin odštartoval nový rok rozhodne v rozpore s pesimistickými prognózami, ktoré prišli z trhu koncom decembra. Od 31. decembra hodnota BTC vyskočila o 40% a teraz je na úrovni okolo 23 000 dolárov.

„Index strachu a chamtivosti“ bitcoinu je indikátor ukazujúci aktuálnu náladu medzi investormi do digitálnych aktív. Posledných 10 mesiacov sa pohyboval medzi pásmom „strachu“ a „extrémneho strachu“, ktorý vyplynul z prebiehajúcej kryptomenovej zimy. Okrem toho trh v tomto období zaznamenal početné zemetrasenia spôsobené okrem iného kolapsom ekosystému Terra a burzy FTX, ako aj početnými bankrotmi kľúčových subjektov v tomto odvetví.

Minulý rok nebol dobrý pre celý sektor kryptomien, no treba sa sústrediť na to, čo sa deje tu a teraz. A teraz, v dôsledku skoku v cenových grafoch najväčších digitálnych mincí, index strachu a chamtivosti konečne dosiahol úroveň 55, čo znamená „chamtivosť“.

Vyššie uvedené nám však nedáva dôvod otvárať šampanské. Návrat investorov k „chamtivým“ náladám nie je predzvesťou príchodu nového býčieho trhu a nedávne zvýšenia sa môžu každú chvíľu skončiť ďalšou korekciou cien.

Čo ďalej s kurzom BTC – pokračovanie rally alebo korekcia?

Ako sme písali vyššie, posledné prírastky nemusia nutne znamenať novú vlnu býčieho trhu. Je pravda, že trh prechádza silným oživením, čoho dôkazom je skutočnosť, že bitcoin bol v roku 2023 podľa Goldman Sachs uznaný ako najvýkonnejšie aktívum a americké korporácie sú zodpovedné za 85 % transakcií nákupu BTC.

A čo viac, oznámené údaje o inflácii v USA za predchádzajúci mesiac sú pre investorov tiež pozitívne. Podľa zverejnených údajov sa Američania pomaly začínajú približovať k svojmu cieľu, ktorým je zníženie úrovne CPI. Kým v júni bola miera inflácie v USA 9,1 % (čo bol najvyšší výsledok za 40 rokov), v poslednom mesiaci roku 2022 klesla na 6,5 ​​%.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim kurz bitcoinu sú zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC). Počas týchto stretnutí predstavitelia Fedu, teda centrálnej banky Spojených štátov amerických, vlani oznámili až sedem ďalších zvýšení úrokových sadzieb, ktoré mali za cieľ znížiť cválajúcu infláciu.

Včera sme vás informovali, že zakladateľ SkyBridge Capital – Anthony Scaramucci – naznačil kľúčový faktor, ktorý bude poháňať príchod nového boomu na trh s kryptomenami. Podľa podnikateľa sa býci naplno vrátia na bitcoinový trh, keď sa inflácia v USA stabilizuje na úrovni okolo 4-5 % a Federálny rezervný systém prestane zvyšovať úrokové sadzby.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár