Iba 6 % búrz kryptomien používa Lightning Network

Mnohí odborníci, ktorí sa zaoberajú technológiou blockchain, tvrdia, že kľúčom k prijatiu bitcoinu je implementácia Lightning Network. Problémom je, že nová štúdia zistila, že zatiaľ len niečo vyše 6 % centralizovaných kryptomenových búrz integrovalo do svojich systémov protokol druhej vrstvy.

od Martin Tkáč

Lightning Network verzus centralizované burzy

Podľa výsledkov novej analýzy, ktorú uskutočnila spoločnosť Kaminari, sa používanie Bitcoinu „ako transakčnej vrstvy“ v posledných rokoch neustále zvyšuje. Len v 3. štvrťroku 2023 bolo pomocou blockchainu kryptomeny vyrovnaných až 40 miliónov transakcií.

Kaminari poukazuje na to, že hnacím motorom prijatia je používanie siete Lightning Network subjektami. To je dôležité najmä pre burzy kryptomien. Zdá sa však, že tieto subjekty to zrejme nechápu. Len 6 % kryptomenových búrz integrovalo Lightning Network do svojich systémov. Aj tak ide o úspech, keďže počet spoločností v ekosystéme, ktoré už integrovali, sa zvýšil z 94 v októbri 2021 na 179 do konca roka 2023.

Najväčšie platformy na výmenu kryptomien, ktoré sa rozhodli používať vrstvu 2, sú Binance, Okx a Bitstamp.

V súčasnosti existuje 224 aktívnych centralizovaných kryptomenových búrz, z ktorých 14 je pripojených k sieti Lightning Network – inými slovami, v súčasnosti len 6 % kryptomenových búrz využíva sieť Lightning Network na transakcie prostredníctvom siete Bitcoin

– uvádza sa v správe Kaminari

Peňaženky verzus Lightning Network

Prieskum trhu tiež zistil, že ďalšou kľúčovou oblasťou prijatia Lightning Network sú peňaženky na kryptomeny. Podobne ako v prípade centralizovaných kryptomenových búrz však väčšina peňaženiek zatiaľ neintegrovala riešenia vrstvy 2. Podľa správy iba dve z desiatich najpopulárnejších peňaženiek podľa počtu používateľov, Exodus a Bitpay, podporujú vrstvu 2 siete Bitcoin.

Ako vidno, vývojári a majitelia búrz by si mali dvakrát rozmyslieť, či rýchlo začlenia „Lightning Network “ do svojich systémov. Mohlo by sa to ukázať ako prospešné nielen pre trh, ale aj pre ich vlastné podnikanie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár