Hromadné krádeže z peňaženiek Chivo

Desiatky Salvádorčanov tvrdia, že z ich bitcoinových peňaženiek Chivo zmizli finančné prostriedky. Čo sa deje? 

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Chivo peňaženky sú masívne hacknuté?

Už na jeseň sa stovky obyvateľov Salvádoru sťažovali, že hackeri nelegálne aktivovali ich peňaženky Chivo, viazané na deväťmiestne čísla na ich občianskych preukazoch – DUI. Cieľom je získať 30 dolárov v príspevkoch od vlády, ktoré vláda poslala na podporu nových používateľov peňaženky.

Luis Guardado, Salvádorčan, ktorý žije 30 rokov v Spojených štátoch, bol jedným z tých, ktorí zažili stratu financií. 2. decembra poslal 190 dolárov z Coinbase do svojej peňaženky Chivo.

Zistil, že suma bola odoslaná na dočasnú adresu poskytnutú spoločnosťou Chivo, kde sa peniaze posielajú konečným príjemcom, no do hodiny odtiaľ zmizli. Prostriedky nikdy nedorazili na správnu adresu Guardado.

Dotknutá osoba zavolala do centra služieb zákazníkom Chivo a bolo jej pridelené číslo prípadu. Oslovil ho aj Chivov oficiálny účet na Twitteri, no od 16. decembra prestal reagovať na jeho správy.

S podobným problémom zápasí aj ďalší občan krajiny Rafael, ktorý svoje meno radšej nezverejnil. 5. decembra previedol 450 $ v bitcoine z Coinbase do svojej peňaženky Chivo, ale peniaze nikdy nedorazili.

Tím Chivo zákazníckych služieb uviedol, že technické oddelenie analyzuje jeho prípad. Doteraz svoje kryptomeny nedostal.

„Vždy je to rovnaké, nútia ma byť trpezlivým,“ povedal.

Účet na Twitteri @_elcomisionado_ dokonca vytvoril vlákno na Twitteri pre nahlásené prípady krádeže finančných prostriedkov. Na konte sa zatiaľ objavilo 74 prípadov.

„Je ich však oveľa viac, zverejnil som len tie s konkrétnymi sumami,“ povedal majiteľ účtu, ktorý odmietol prezradiť svoju identitu.

Majk Spirit NFT

„Nie sme zodpovední za straty!“

Podľa podmienok zverejnených Chivo Wallet správca peňaženky „nezodpovedá za žiadnu stratu alebo škodu, ktorú môže používateľ utrpieť v dôsledku neoprávneného prístupu tretích strán k účtu v dôsledku hacknutia alebo straty hesiel“.

Súvisia však vyššie opísané prípady s útokmi hackerov?

Margot Vieytez stratila 49 dolárov, ktoré mala na Chivo v decembri. Keď hľadala pomoc, tweetovala o situácii a dostala odpoveď z účtu podpory spoločnosti Chivo. Žiaľ, bol to hackerský profil.

Po otvorení odkazu, ktorý jej poslal „účet podpory Chivo“, skončila na chate WhatsApp. Podvodník ju potom požiadal, aby vložila peniaze navyše do svojej peňaženky Chivo, aby získala späť predtým stratené prostriedky.

Vieytez prispela sumou 100 dolárov. Potom bola požiadaná o väčšiu sumu. Poslala ešte 100 dolárov, no ani to podľa „podpory“ nestačilo. Keď bolo na jej účte 400 dolárov, podvodník ukradol všetky jej peniaze …

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár