Hotovosť čoskoro len pre vybraných? Európska únia chce zaviesť kontroverzné limity

Európska únia možno čoskoro obmedzí platby v hotovosti. Zámerom je zaviesť limity.

od Martin Tkáč

Európska únia chce obmedziť pohyb hotovosti na trhu

Hotovosť umožňuje vykonávať úplne anonymné platby. Po stáročia – samozrejme, kvôli technologickým obmedzeniam – neexistoval iný spôsob vyrovnávania účtov. Pre občanov je to skvelé riešenie. Najmä ak nechcú, aby napríklad ich banka vedela, v ktorých obchodoch nakupujú, alebo že platia za služby, ktoré sa im zdajú trápne.

Európska únia to však vidí inak. Brusel chce – v mene boja proti praniu špinavých peňazí – zaviesť limity na platby v hotovosti. Ak nariadenia vstúpia do platnosti, limit bude 10 000 eur. Ak bude chcieť niekto legálne zaplatiť druhej strane viac, bude musieť vykonať bankový prevod. V praxi tak už nebude možné kúpiť si za hotovosť drahšie auto, šperky alebo drahé hodinky. O byte ani nehovoriac. Problematickým sa stane dokonca aj zaplatenie renovačného tímu za rozsiahlu rekonštrukciu.

Akoby to nestačilo, ak niekto uskutoční nákup v hotovosti v hodnote od 3 000 do 10 000 EUR, môže ho predávajúci požiadať o predloženie dokladu totožnosti.

Pomôže toto všetko naozaj v boji proti praniu špinavých peňazí? Je rozsah tejto praxe taký veľký? Všetko to však vyzerá ako pokus o zvýšenie kontroly nad občanmi a o to, aby rôzne inštitúcie mali väčší prehľad o tom, čo spotrebitelia kupujú a kde to kupujú. Začína to pripomínať víziu zo sveta Veľkého brata.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár