Hoskinson nominuje Satoshiho Nakamota na Nobelovu cenu

od Martin Tkáč

Trh s kryptomenami má dnes hodnotu 1,57 bilióna dolárov a počet mincí sa pohybuje v tisícoch a neustále rastie. Technológia blockchain sa tiež stala samostatným odvetvím, ktoré každý druhý sektor používa tak či onak.

Za všetko vďačíme jednému mužovi Satoshi Nakamotovi, mužovi (alebo žene alebo skupine ľudí), ktorý vytvoril bitcoin. Podľa Charlesa Hoskinsona si Satoshi za prínos k rozvoju ľudstva zaslúži Nobelovu cenu za ekonómiu.

Satoshi je prezývka, ktorú sa vynálezca bitcoinu rozhodol použiť na maskovanie svojej identity. Prezývky sú na internete bežné, ale ak má vynález hodnotu viac ako bilión dolárov, je to zriedkavé. Navyše len pár rokov po zavedení bitcoinu na trh zmizol a nebolo o ňom počuť. (Jimmy Song si myslí, že to bolo preto, že Satoshi bol robotom cestujúcim v čase z budúcnosti, ale kvôli „nejakej čudnej interferencii Supernovy“ bol v roku 2010 prerušený, ale to je téma na ďalšiu diskusiu)

V nedávnom rozhovore Hoskinson uviedol, že je presvedčený, že si Satoshi zaslúži Nobelovu cenu.

Satoshi Nakamoto by mal dostať Nobelovu cenu za ekonómiu.

Hoskinson nie je prvý

Hoskinson nie je prvou osobou, ktorá nominovala Satoshiho na Nobelovu cenu. Toto prestížne ocenenie patrí vynikajúcim jednotlivcom, ktorí menia smerovanie ľudstva v oblasti fyziky, literatúry, chémie, medicíny a ďalších.

V roku 2016 doktor Bhagwan Chowdhry, profesor financií na UCLA, nominoval Satoshiho na Nobelovu cenu za ekonómiu. Výbor však tento návrh zamietol s tým, že nemôže cenu udeliť anonymnému príjemcovi.

Po zamietnutí prihlášky Kráľovská švédska akadémia vied, ktorá cenu udeľuje, v tlačovej správe uviedla:

Cena, ako je v tomto prípade cena Sveriges Riksbank za ekonomickú vedu na pamiatku Alfreda Nobela, sa nikdy neudeľuje anonymne ani posmrtne.

Dr. Chowdry rýchlo predniesol svoje argumenty. Povedal výboru, že cenu prijme v mene satoshi. Pokiaľ ide o finančnú výhru, ktorá sa pohybuje okolo 1,3 milióna dolárov, navrhol ju previesť na BTC a poslať na jednu zo Satoshiho adries.

Satoshi Nakamoto už odmietol Nobelovu cenu a všetky ďalšie možné uznania tým, že zostal v anonymite. Získanie finančného začlenenia, zvrchovanosti a nádeje pre miliardy ľudí na celom svete pomocou #Bitcoinu bolo pre Satoshi dostatočným ocenením.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár