Charles Hoskinson identifikuje dôvod útokov SEC na priemysel

Plánovali americké regulačné orgány už dlho masívny útok na odvetvie kryptomien a čakali len na zámienku? Bola to americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), tvrdí to Charles Hoskinson, tvorca spoločnosti Cardano. O svoje postrehy sa podelil pred niekoľkými mesiacmi.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Hoskinson poukazuje na dôvody útokov zo strany SEC

Známy vývojár v blockchainovej komunite a tvorca ekosystému Cardano – Charles Hoskinson – sa vyjadril k nedávnym krokom regulačných orgánov voči trhu s kryptomenami. Vývojár totiž dostal otázku, aké sú podľa neho hlavné faktory iniciujúce reguláciu sektora digitálnych aktív.

Hoskinson priamo poukázal na krach burzy FTX a sprievodný škandál so spreneverou finančných prostriedkov jej zakladateľom Samom Bankman-Friedom.

„V okamihu, keď sa to stalo, som vedel, že celé odvetvie čelí vážnym problémom,“ uviedol zakladateľ spoločnosti Cardano.

Na niektorých miestach na internete možno nájsť teórie o dlhodobo plánovanom sprisahaní úradov proti odvetviu kryptomien. Hoskinson v tejto súvislosti podporil špekulácie Jesseho Powella, bývalého generálneho riaditeľa burzy Kraken. Ten tvrdí, že americké regulačné orgány vedome umožnili viacerým hráčom na trhu pracovať proti tomuto odvetviu.

Patrí sem aj konanie osôb, ako je napríklad spomínaný Sam Bankman-Fried. Ten je zodpovedný za mnohé podvody a spreneveru miliárd dolárov patriacich zákazníkom FTX. Podobnú slobodu mali mať aj zakladatelia hedžového fondu Three Arrows Capital – Kele Davis a Su Zhu. Tí však po kolapse akciového trhu zmizli a odmietli spolupracovať s konkurzným súdom.

Powell uviedol, že od začiatku mali úrady v úmysle využiť konanie podvodníkov na tomto trhu na to, aby verejnosti a vládam dokázali, že odvetvie kryptomien nie je bezpečné a nie je dôveryhodné. Po tom, ako vyšli najavo mnohé podvody a tisíce investorov prišli o svoj majetok, inštitúcie ako SEC získali zámienku na sprísnenie regulácie. Tým podľa Powella orgány získali možnosť zvýšiť svoju kontrolu nad týmto odvetvím.

Charles Hoskinson uznal, že takéto vyhlásenie začína dávať čoraz väčší zmysel. Poukázal na to, že mnohé zo spoločností, ktoré sa zrútili, predtým dostali od regulačných orgánov jasné a transparentné varovania.

Komisia pre cenné papiere a burzy neberie zajatcov

Faktom je, že od pádu spoločnosti Terra v máji minulého roka a potom od krachu FTX v novembri SEC začala sériu súdnych konaní proti kryptomenovým spoločnostiam. Najznámejšie prípady v poslednom čase sa týkali spoločností Kraken, Paxos a Terra.

Prvá menovaná spoločnosť dostala pokutu 30 miliónov USD za to, že svojim zákazníkom ponúkala služby stakingu kryptomien. Spoločnosť Paxos dostala „pokutu“ za vydávanie stablecoinu Binance USD (BUSD). Na druhej strane spoločnosť Terra bola obvinená až deväť mesiacov po svojom krachu. Všetky tieto záležitosti sa, samozrejme, týkajú nezákonného obchodovania s cennými papiermi.

Zdá sa, že SEC prijala pomerne jednotnú taktiku. Totiž veľká časť aktivít v oblasti obchodovania s kryptomenami sa pripisuje štatút neregistrovaných cenných papierov. Niektorí tvrdia, že ide o spôsob, ako si tento sektor podriadiť.

Pripomeňme však, že od decembra 2020 prebieha aj súdny spor medzi spoločnosťou Ripple a SEC. Ripple bola obvinená z rovnakého trestného činu ako vyššie uvedené subjekty.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár