Hongkonská polícia vstupuje do metaverse

Na úvodnom podujatí Úradu pre kybernetickú bezpečnosť a technologickú kriminalitu (CSTCB) diskutoval o hrozbách, ktoré predstavuje Web3. Účastníkom povedal, že hrozbami v metaverse sú trestné činy ako podvody, hackerské útoky, krádeže a sexuálne trestné činy.

od Simona

Podujatie v Hongkongu sa zameralo aj na využívanie digitálnych aktív dnešnými kyberzločincami a na pokrok dosiahnutý v boji proti kryptozločinu.

V tlačovej správe, ktorá sprevádzala otvorenie podujatia, hongkonská polícia uviedla, že v roku 2022 mesto zaznamenalo 2336 trestných činov súvisiacich s virtuálnymi aktívami. Tie viedli k stratám pre obete vo výške 1,7 miliardy USD.

V prvom štvrťroku tohto roka bolo nahlásených už 663 takýchto prípadov. Znepokojujúce je, že len za tri mesiace dosiahli nahlásené straty 570 miliónov USD, čo predstavuje 75 % nárast v porovnaní s prvým štvrťrokom roku 2022.

V správe sa uvádza, že väčšina týchto prípadov sa týkala investícií do virtuálnych aktív. Upozorňujú na to:

„Zločinci využili nedostatočné znalosti verejnosti o virtuálnych aktívach a nalákali ju na neexistujúce investície.“

Hongkonský regulačný orgán aktualizuje pravidlá AML

Spolu s novou platformou metaverse vydala tento týždeň hongkonská regulačná komisia pre cenné papiere (HKSRC) aktualizované usmernenia proti praniu špinavých peňazí (AML).

V príručke HKSRC sa podrobne opisuje, ako zločinci používajú digitálne aktíva na pranie špinavých peňazí. Následne rozvádza kroky, ktoré môžu finančné inštitúcie podniknúť, aby sa ochránili pred prichytením pri nezákonnej činnosti.

Nové pravidlá sa budú vzťahovať na všetky podniky, ktoré obchodujú s virtuálnymi aktívami. Zmeny zahŕňajú vylepšené požiadavky na poznanie svojho klienta (KYC) a náležitú starostlivosť.

Podľa aktualizovaných usmernení musia inštitúcie, ktoré umožňujú transakcie s kryptomenami v hodnote 8 000 RMB alebo viac, zhromažďovať informácie, ktoré identifikujú odosielateľa aj príjemcu.

Polícia

Boj proti digitálnej kriminalite na medzinárodnej úrovni

Hongkong presadzovaním zlepšených pravidiel KYC zvyšuje úsilie o zabránenie toku špinavých peňazí cez mesto. Spoločnosti budú musieť vykonávať kontroly KYC bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú ich zákazníci.

Hongkong sa tak stane menej atraktívnou destináciou pre zločinecké subjekty, ktoré používajú kryptomeny na utajenie svojej identity.

Okrem Hongkongu aj iné jurisdikcie prispôsobujú svoje rámce AML, aby držali krok s využívaním digitálnych aktív zločineckými sieťami. Tento týždeň napríklad aj Japonsko oznámilo prísnejšie predpisy AML pre prevody kryptomien.

„Krajina zavedie najmä tzv. cestovné pravidlo.“

Po zavedení cestovného pravidla budú musieť burzy kryptomien zabezpečiť, aby sa údaje o odosielateľoch zdieľali s inými stranami.

V konečnom dôsledku, ak má byť úsilie o boj proti trestnej činnosti účinné, musí byť rovnako medzinárodné ako samotné zločinecké siete.

Na tento účel bolo minulý mesiac oznámené, že daňový úrad (IRS) nasadí kybernetických agentov na medzinárodnej úrovni, aby vyšetrovali používanie kryptomien vo finančnej trestnej činnosti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár