Honduras neuzná BTC ako zákonné platidlo

Honduras neuzná BTC ako zákonné platidlo

od Martin

Honduras v dohľadnej dobe neprijme bitcoin ako zákonné platidlo. Na druhej strane sa centrálna banka krajiny pripravuje na CBDC.

Honduras zostáva neutrálny voči kryptomenám

Centrálna banka Hondurasu (CBH) uistila, že krajina nemá v úmysle ísť v stopách El Salvadoru a neuzná BTC ako zákonné platidlo.

Podľa vyjadrenia banky si teda Honduras vo vzťahu k bitcoinu a kryptomenám všeobecne zachováva neutrálny postoj. Zatiaľ to nemieni meniť. Bitcoin stále nie je v mnohých krajinách akceptovaný ako zákonné platidlo a nie je ani riadne regulovaný. V očiach predstaviteľov CBH to eliminuje najnovšie fámy o tom, že by krajina uznala kryptomenu ako platobný prostriedok.

Okrem toho CBH vysvetlila, že vzhľadom na ekonomický a geopolitický kontext, ktorý je pociťovaný na celom svete, naďalej skúma, či je dobrý nápad vydávať CBDC, ako to robí mnoho krajín.

El Salvador a jeho bitcoinové dobrodružstvá

Aj keď sa salvádorský prezident Nayib Bukele zdal sebaistý, keď prijal bitcoin zákonným platidlom vo svojej krajine, pravdou je, že ide o oveľa komplikovanejší proces, ako sa zdá byť širokej verejnosti.

Salvádorská vláda môže byť teraz kritizovaná za preplatenie bitcoinov, ktoré kupovala koncom roka 2021. Okrem toho museli úrady odložiť vydávanie ich dlhopisov, aby boli založené na BTC. Dôvodom je geopolitická situácia a všeobecný pokles cien kryptomien na burzách. Nový termín uvedenia dlhopisov na trh má prísť medzi májom a júnom.

Na druhej strane krajina zarobila na investíciách do BTC a vďaka tomu vybudovala veterinárnu nemocnicu a rozbieha projekt Bitcoin City.

Inými slovami, El Salvador doteraz slúžil ako akýsi „pokusný králik“ pre ostatné krajiny po celom svete, čo im umožnilo vidieť, ako sa ekonomika danej krajiny správa po tak drastickom rozhodnutí, akým je prijatie bitcoinu ako de facto legálnej meny.

zdroj: beincrypto.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár