Holandská centrálna banka uložila Binance pokutu viac ako 3 milióny USD

od Martin Tkáč

Najväčšia kryptomenová burza – Binance – dostala výzvu na zaplatenie pokuty, ktorú jej uložila holandská centrálna banka. O čo presne ide?

NEWSLETTER okrypte.sk
Pokuta pre Binance

Holandská centrálna banka (DNB) udelila spoločnosti Binance Holdings pokutu vo výške 3,3 milióna eur. Dôvodom bola ponuka miestnych kryptomenových služieb bez riadnej oficiálnej registrácie. Inštitúcia v oficiálnom vyhlásení oznámila, že regulátor v apríli 2022 uložil administratívnu sankciu.

DNB upozorňuje, že každý poskytovateľ kryptomenových služieb v Holandsku je povinný zaregistrovať sa v centrálnej banke podľa zákona o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Bolo tiež spomenuté, že DNB predtým vydala verejné upozornenie 18. augusta 2021.

Následne sa DNB rozhodla uvaliť na Binance vyššiu pokutu z dôvodu veľkých obchodných objemov platformy. Podľa regulátora mala kryptomenová burza „veľmi veľký počet zákazníkov v Holandsku“, pričom jej denný obrat bol „13,7 miliardy dolárov“.

Výška udelenej pokuty bola podľa DNB spôsobená aj zdĺhavým porušovaním zo strany Binance. Centrálna banka tvrdí, že k porušeniam dochádzalo od mája 2020, od momentu, keď DNB zaviedla registračnú povinnosť, až do ukončenia vyšetrovania banky v decembri 2021.

„DNB preto považuje tieto porušenia za veľmi závažné,“ poznamenal regulátor.

Je uložený trest spravodlivý?

Centrálna banka vo svojej správe poznamenala, že Binance požiadal o registráciu a v súčasnosti prebieha celý proces. Keďže burza postupovala v súlade so zákonom a bola transparentná vo svojich obchodných aktivitách, DNB znížila celkovú výšku pokuty o 5 %, ako sa dočítame vo zverejnenom oznámení.

Hovorca Binance pre Cointelegraph povedal, že „spoločnosť dosiahla kritický míľnik v plnení holandských regulačných požiadaviek prostredníctvom svojej lokálne založenej entity Binance Nederland BV.“ Zároveň dodal, že:

Táto udalosť predstavuje dlho očakávaný obrat v našej pokračujúcej spolupráci s holandskou centrálnou bankou, ako aj rastúci záväzok spoločnosti voči globálnym regulátorom. Aj keď nezdieľame rovnaký názor na každý aspekt rozhodnutia, hlboko rešpektujeme autoritu a profesionalitu holandských regulačných orgánov pri presadzovaní pravidiel. Keď to máme za sebou, môžeme pokračovať v implementácii tradičnejšieho prevádzkového modelu v Holandsku

Firma zatiaľ neoznámila, či pokutu zaplatila alebo nie. Ako bolo oznámené, Binance sa odvolal proti trestu 2. júna 2022.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár