Hodnota bitcoinu v čase krízy

Ako členovia komunity poznáme nespochybniteľnú hodnotu Bitcoinu. Vlády mnohých krajín však už roky vytvárajú negatívny príbeh o kryptomenách a vykresľujú ich ako agentov využívaných na teroristické aktivity a nákup nelegálneho tovaru.

od Martin Tkáč

Samozrejme, nie je to pravda. Argumentom môže byť napríklad Hodvábna cesta, trh, ktorý sa kedysi nachádzal v Darknete. Práve vďaka špecifickosti blockchainu a konštrukcii kryptomien sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo zistiť informácie o účastníkoch tohto zločinu. Pretože v blockchaine sa nikdy nič nestratí.

Bitcoin nám dáva veľkú autonómiu, ale nie v kontexte svojvoľného míňania. Pri platbách za nákupy v kryptomenách sa musíme riadiť zákonom rovnako ako pri platbách vo fiat menách. Sloboda, ktorú nám blockchainový svet ponúka, je len rozhodovanie o vlastnom osude a finančnej nezávislosti.

Samozrejme treba pripomenúť, že trh s kryptomenami sa vyznačuje vysokou likviditou a rizikom, ktoré je však možné nadobudnutými znalosťami a praxou minimalizovať. To isté platí pre ostatné trhy.

Pokles hodnoty peňazí v čase krízy

Posledné roky nám jasne ukázali, že zoči-voči kríze či otrasom na politickej scéne nikoho nezaujíma ekonomická budúcnosť občanov (a už vôbec nie ich informovanosť v tomto smere). Príkladom sú kroky vlád v časoch pandémie, keď sa tlačili obrovské sumy hotovosti. Zjavnými dôsledkami bola inflácia a zvýšené úrokové sadzby. Upozorňovať na to občanov však nebolo v záujme vlád.

Zdá sa, že peniaze ako tovar, pre ktorý pracujeme, by nemali byť našou výsadou, ale skôr niečím, čo si jednoducho zaslúžime. Postupom času sa trochu zabudlo, že peniaze, ktoré poznáme, sú len ďalším stupňom vývoja bartrového obchodovania.

V papierovej a elektronickej podobe mali byť len pohodlným nástrojom v našich rukách. Banky by mali byť inštitúcie, ktorým darujeme peniaze z dobrej vôle, pre obojstranný prospech. Veríme bankám, že naše peniaze sú v bezpečí, ktoré si na oplátku môžu zarobiť na živobytie ich požičiavaním iným ľuďom.

Pri vysokej obľube bezhotovostných platieb je uloženie peňazí v banke jednoducho pohodlné. Nedávne udalosti však ukazujú, že naše finančné prostriedky tam vôbec nie sú v bezpečí. Preto čoraz viac ľudí začína využívať alternatívne spôsoby zabezpečenia svojho kapitálu.

Hodnota bitcoinu v kontexte politických udalostí

Protesty v Kanade

Začiatkom februára sme boli svedkami najväčšieho občianskeho protestu v kanadskej histórii. Protesty vodičov sa zmenili na sociálne hnutie proti zasahovaniu štátu do súkromného života občanov. Justin Trudeau by nebol schopný umlčať protesty bez ústupkov vo svojej politike. Kanadský premiér sa rozhodol zablokovať bankové účty štrajkujúcich kamionistov.

Komunita kryptomien sa zmobilizovala a vytvorila finančnú zbierku na pomoc demonštrantom v Kanade. Samozrejme, adresy na platby boli hneď pod lupou úradov. Po udalostiach v Kanade schválil americký kongresman Warren Davidson zákon, ktorý bráni vládnym agentúram obmedzovať občanov v obchodovaní s kryptomenami pre ich vlastné účely.

Vojna na Ukrajine

V súčasnosti žijeme všetci konfliktom na Ukrajine. Krajinu zachvátila panika, ľudia začali utekať za hranice alebo hľadať úkryt v domoch. Občania si chceli peniaze vybrať, no mnohé banky pozastavili svoju činnosť. Ľudia stáli v dlhých radoch pri bankomatoch. Začala im dochádzať hotovosť a prevody meškali, takže ľudia zostali bez živobytia.

Bitcoin a jeho decentralizovaná sieť fungujúca nezávisle od vonkajších faktorov sa opäť ukázala ako bezpečný prístav. Obyvateľstvo Ukrajiny dokonca dostalo obrovskú podporu v kryptomenách. Podľa agentúry Elliptic, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainového trhu, dary doteraz dosiahli takmer 50 miliónov USD!

Pomoc dostala armáda aj bežní občania.

Na druhej strane konfliktu je Rusko so superprezidentským systémom, ktorý umožňuje Vladimírovi Putinovi robiť vlastné rozhodnutia. Opäť sa dostávame k smutnému faktu, keď v prípade zle vedenej politiky nie sú peniaze občanov v bezpečí. Obyčajní Rusi, ktorých mena cez noc výrazne stratila hodnotu, trpeli vojnou.

V dôsledku uvalených sankcií stratili prístup k medzinárodným platbám. Postupné spoločnosti, ktoré sa sťahujú z ruského trhu, berú prácu obyvateľom a úrokové sadzby sa viac ako zdvojnásobili. Či sa im to páči alebo nie, zbraňou tejto vojny sa stali aj Rusi, pretože prípadná rebélia nespokojnej spoločnosti by mohla ovplyvniť ďalšie Putinove rozhodnutia.

Nestabilného rubľa sa začali občania zbavovať výmenou za eurá, americké doláre či bitcoiny. K situácii sa vyjadrila Hillary Clintonová. Bývalá americká tajomníčka by chcela vyvinúť tlak na kryptomenové burzy a obmedziť ich dostupnosť pre klientov z Ruska.

Táto akcia nedáva zmysel, napokon, kryptomeny sa dajú obchodovať aj na decentralizovaných trhoch, ktoré sú mimo kontroly kohokoľvek. Navyše by to bola ďalšia rana pre členov národa, ktorí nemajú žiadny vplyv na vlády a kurz ich meny.

inflacia v turecku

Inflácia v Turecku

Nepokoje v globálnom dodávateľskom reťazci majú negatívny vplyv na ceny surovín. V súčasnej kríze už turecká líra za posledný rok stratila viac ako 40 % svojej hodnoty voči doláru. Zvyšovanie cien pohonných hmôt je ďalšou prekážkou pre obyvateľov tejto krajiny.

Turci tiež utekajú zo svojej meny tým, že ju vymieňajú za americké doláre alebo bitcoiny. To samozrejme znamená odobrať kapitál z trhu.

Občania majú prístup k obchodovaniu s kryptomenami. Nedá sa však poprieť, že Bitcoin zachránil peniaze časti spoločnosti pred krízou a cválajúcou infláciou.

zdroj: blockchain.news, cointelegraph.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár