Hlavný ekonomický poradca Allianz predpovedá boom bitcoinu

od Simona

Hlavný ekonomický poradca Allianz Mohamed El-Erian tvrdí, že reakcia Federálneho rezervného systému na infláciu spôsobí, že ceny kryptomien ako bitcoin „porastú“.

Hlavný ekonomický poradca Allianz hovorí o politike Fedu

Ekonóm Mohamed El-Erian v pondelok v rozhovore pre CNBC diskutoval o ekonomickej situácii v USA a reakcii Fedu na infláciu.

El-Erian je prezidentom Queens‘ College na Cambridgeskej univerzite. Je tiež hlavným ekonomickým poradcom v Allianz, materskej spoločnosti PIMCO, jednej z najväčších investičných správcovských spoločností, v ktorej pôsobil ako generálny riaditeľ a spoluvýkonný riaditeľ pre investície.

„Myslím si, že trhy pochopili, že máme tri problémy. Jedným z nich je vysoká a pretrvávajúca inflácia. Po druhé, Fed je ďaleko pozadu vo svojich opatreniach menovej politiky, vysvetlil. Tretím problémom, na ktorý poukázal, bolo, že bude ťažké znížiť infláciu.“

Investičná banka Goldman Sachs v pondelok priznala, že v najbližších dvoch rokoch existuje 35-percentná pravdepodobnosť recesie.

„To je významné číslo, 35%, zdôraznil El-Erian. Takže veľká otázka znie: dokážeme sa orientovať v tomto prostredí rastúcej inflácie, ktorá sa stala oveľa tvrdšou?“

Povedal a dodal, že „výkonní riaditelia bánk majú obavy z makroprostredia.“

Kryptomeny: teraz a v budúcnosti

Potom pokračoval o situácii na trhu s kryptomenami.

„Myslím si, že obavy obchodníkov s kryptomenami spočívajú v tom, že najnovší pokles nastal v čase, keď zlato stúpalo na takmer 2 000 dolárov,“ povedal.

Na burzách je najmenej bitcoinov za 39 týždňov

Potom dostal aj otázku, čo by prinútilo Federálny rezervný systém zmeniť svoj inflačný cieľ a aký bude tento nový cieľ.

„To, čo ich prinúti zmeniť svoj cieľ, je uvedomenie si, že sú tak oneskorení v akcii, že nemôžu dosiahnuť svoj cieľ a ich dôveryhodnosť je ohrozená,“ odpovedal.
„Budú veľmi v pokušení a veľa ľudí na nich bude vyvíjať tlak, aby zvýšili cieľ z 2 % na 3 %. Nebude to jednoduché riešenie a bude mimoriadne kontroverzné,“ dodal.

Aké sú dôsledky toho, že Fed koná príliš neskoro?

„QT (kvantitatívne sprísnenie) sme mali začať minulý rok. A teraz vidíme dôsledky takého dlhého meškania zo strany Fedu,“ povedal.

Ekonóm dostal aj otázku, čo sa stane s kryptomenami a zlatom, ak bude Fed pokračovať vo svojej politike. Odpovedal, že oba aktíva porastú.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár