Hľadajú vodcov pyramídy Finiko

od Martin Tkáč

Najvyšší súd v Tatarstane zamietol odvolania proti zatykačom na troch spoluzakladateľov neslávne známej krypto-pyramídy Finiko. Vrcholoví predstavitelia projektov sú obvinení z rozsiahlych podvodov. Pred justíciou sa stále skrývajú.

SCAM FINIKO

Najvyšší súd Tatarstanu potvrdil štandardné zatykače na Zygmunt Zygmuntowicz, Marata a Edwarda Sabirowových. Traja hľadaní muži sú blízkymi spolupracovníkmi zakladateľa Finika Kirilla Doronina.

Doronin, ktorého meno bolo prepojené s inými podvodnými investičnými programami, bol zatknutý v júli. V septembri úrady zadržali viceprezidenta pyramídy Ilgiza Shakirova a dve ženy: Liliu Nuriewu a Dinu Gabdullinu, ktoré údajne do projektu nalákali tisíce investorov so sľubmi vysokého zisku.

Zygmuntowiczovi a bratom Sabirowovým sa však podarilo krajinu opustiť a vyhnúť sa tak zatknutiu. Tatarstanský najvyšší súd zastupovali právnici vymenovaní úradmi, ktoré sa proti pôvodnému rozhodnutiu o ich väzbe odvolali.

V priebehu konania obhajoba Marat Sabirowovej uviedla, že jej klient bol pri otvorení trestného prípadu už mimo krajiny. Napriek tomuto argumentu súd zamietol odvolanie na zrušenie zatýkacieho rozkazu.

Podľa článku, ktorý pred pár dňami zverejnil Business Online, vyšetrovatelia veria, že traja utečenci odišli do Spojených arabských emirátov. Údajne utiekli cez Bielorusko. Niektoré zdroje oboznámené s prípadom Finiko tvrdia, že Sigmundovič, považovaný za Doroninovu pravú ruku, sa v skutočnosti skrýva v Abcházsku, separatistickej gruzínskej republike podporovanej Ruskom. Podnikateľ Tatarstanu Eric Gafarov uviedol, že spoluzakladatelia spoločnosti Finiko sú teraz v Turecku.

Pyramída, ktorá spotrebovala 1 miliardu rubľov

O akom rozsahu podvodov hovoríme v prípade Finiko? Straty investorov presiahli 1 miliardu rubľov (takmer 14 miliónov dolárov). Rozsah podvodu prinútil federálne ministerstvo vnútra prevziať vyšetrovanie.

Okrem ruských občanov pyramída prilákala investorov z mnohých krajín. Medzi príklady patrí Kazachstan, Kirgizstan, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a USA. Službám sa prihlásilo až 3 300 obetí. Podľa údajov Chainalysis však spoločnosť Finiko získala bitcoiny v hodnote viac ako 1,5 miliardy dolárov za necelé dva roky, než sa v lete zrútila.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár