Hashrate ťažby sa prvýkrát zvýši za 8 týždňov

od Martin Tkáč

Miera hashovania bitcoinov sa 14. júla zvýšila z 85 exahashov za sekundu (EH / s) na 125 EH / s. Nárast miery hashovania znamená, že ďalšia zmena v ťažobnej náročnosti by stúpať prvýkrát za osem týždňov.

Hashrate stúpa

Cena bitcoinu počas nasledujúcich niekoľkých týždňov klesala, potom čo Čína tvrdo zakročila proti ťažiarom. 15. mája sa cena bitcoinu začala posúvať z niečo vyše 50 000 dolárov tesne nad 30 000 USD.

Pokles ceny v podstate pripravuje baníkov o príjmy, a keď sa 15. mája začali kĺzať BTC, náročnosť ťažby sa zvýšila o závratných 21,53%. To znamenalo, že pre baníkov bolo nájdenie bloku o viac ako 21% ťažšie.

Aby toho nebolo málo, čínska vláda v rôznych provinciách zasiahla proti bitcoinovým baníkom a zakázala túto činnosť. Baníkom povedali, že musia do určitého dátumu svoje bane uzavrieť.

Pred 9. júnom a dvoma malými poklesmi na 137 EH / s sa hashová rýchlosť dokázala udržať nad 150 EH / s. Opatrenia Číny však mali veľký vplyv na čínskych baníkov a 28. júna bola miera hash iba 66 EH / s.

Našťastie 29. mája ťažba klesla až o 15%, pretože cena BTC tiež klesla, čo ťažiarom sťažuje dosahovanie zisku, aktéri, ktorí pomáhajú zabezpečiť blockchain, ťažili z troch po sebe nasledujúcich poklesov v ťažkostiach.

Očakáva sa zvýšenie obtiažnosti o 3 – 5%

Všetky štyri po sebe nasledujúce poklesy obtiažnosti ťažby uľahčili nájdenie BTC blokov o 54% za posledné dva týždne v porovnaní s ťažkosťami pred 13. mája. Teraz je však pravdepodobné, že sa obtiažnosť zvýši o 3 – 5%.

Ak sú odhady správne, bude stále takmer o 50% ľahšie nájsť bloky BTC než v polovici mája 2021. To však bude závisieť od toho, ako bude vyzerať hashoovacia rýchlosť siete v priebehu nasledujúcich štyroch dní.

Ak sa odteraz významne zvýši hashovacia rýchlosť, zvýšenie obtiažnosti môže presiahnuť 5%. Ak však drasticky poklesne, obtiažnosť môže byť aj na nižšej úrovni. Pri súčasnej hašovacej rýchlosti sa očakáva nárast o 3 – 5%, čo by pre baníkov nemalo byť príliš veľkou výzvou.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár