Hashrate BTC sa od zákazu v Číne zvýšil o 68%

od Martin Tkáč

Všetko nasvedčuje tomu, že Bitcoin je perpetuum mobile. Hashrate sa zvýšil a podarilo sa mu získať späť väčšinu toho čo stratil od zákazu ťažby v Číne. Od tej doby blockchain funguje bez problémov.

Oživenie prebieha presne podľa predpovedí.

Sieť #bitcoin získala 68% poklesu hashrate, ktorý náš model obtiažnosti pripisoval zákazu Číny – pravdepodobne na miestach s čistejšou energiou.

Prebieha prechod na obnoviteľné zdroje.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Pantera Capital – Dana Moreheada by čínske zákazy mohli tiež výrazne ušetriť energiu používanú pri ťažbe.

V newlettri spoločnosti sa môžeme dočítať:

Aj keď je ťažké s určitosťou povedať, zdá sa veľmi pravdepodobné, že veľká časť ťažby teraz prebieha na miestach s čistejšou energiou, ako používajú čínski baníci. Prebieha prechod na obnoviteľnú energiu.

Zníženie spotreby energie?

V newslettri bola predstavená ďalšia zaujímavá teória rozpoltenia:

Bitcoin má v sebe zabudovaný mechanizmus, ktorý časom znižuje spotrebu energie. Počet bitcoinov vydaných v desaťminútových blokoch sa každé štyri roky zníži na polovicu. To znamená, že množstvo elektriny spotrebovanej sieťou bitcoinov klesne o 50% každé štyri roky. Na porovnanie, Parížska dohoda vyžaduje iba zníženie o 7% každé štyri roky.

Pokiaľ ide o fiat meny, cena bitcoinu kolíše. Hodnota každého bitcoinu zostáva rovnaká, ale jeho cena sa môže – a spravidla platí – v krátkom časovom období zvýšiť alebo znížiť až o niekoľko desiatok percent. To znamená, že aj keď sú odmeny baníkov polovičné, ich zárobky môžu stále rásť. Rastúce zárobky môžu vytvoriť ešte väčšiu konkurenciu a spolu s ňou viesť k zvýšeniu hashrate.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár