Hash rate bitcoinovej siete sa blíži k novému ATH

od Martin Tkáč

Hash rýchlosť bitcoinovej siete klesla začiatkom júna na iba 84 exahash za sekundu (EH/s). To všetko vďaka čínskej vláde a jej tvrdým zásahom proti ťažobnému sektoru.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Podľa Blockchain.com však od júna došlo k veľkému oživeniu. Hash rate odvtedy vzrástol o viac ako 100 %. V stredu bol priemer za posledných sedem dní 175 EH/s.

Toto číslo je asi 3% pod rekordnou úrovňou 180 EH/s zaznamenanou v máji. Takýto výsledok bol dosiahnutý na vrchole posledného býčieho trhu. Vo všeobecnosti trend hash rate často koreluje s cenou bitcoinu. To naznačuje, že v blízkej budúcnosti by prvotná kryptomena mohla plánovať ďalší prudký pohyb smerom na sever.

#BTC hash rate je blízko k vytváraniu nových ATH a má 6-mesačný vzostupný trend od zákazu ťažby v Číne
Kapitál naďalej prúdi do ťažby #Bitcoinov, čím sa sieť ďalej posilňuje. Pravdepodobne preto, že #BTC mineri sú dlhodobo #býčí na majetku a pokračujú v #HODL

Je možné určiť presný hash rate ATH?

Presné určenie ATH hash rate je však náročné. Je to preto, že mnohé populárne platformy poskytujú rôzne odhady histórie a súčasného výkonu siete. Podľa údajov z BitInfoCharts dosiahol hash rate v máji ATH 197 EH/s a potom v júni klesol na 68 EH/s.

V stredu platforma vykázala výkon siete 191 EH/s. Podľa YCharts je však výsledok o niečo nižší – 186 EH/s.

Predtým, ako Čína zaviedla zákazy, boli miestni mineri zodpovední až za 70 % globálneho hash rate. Odvtedy sa však veľa zmenilo. V súčasnosti sú lídrom v tomto priestore Spojené štáty americké. Podľa odhadov „University of Cambridge Bitcoin Electricity Consumption“ sú USA v súčasnosti zodpovedné za 42 % výpočtového výkonu siete.

To znamená, že najväčšia krajina sveta z hľadiska nominálneho HDP od apríla tohto roku viac ako zdvojnásobila svoj podiel. Ďalší v poradí je Kazachstan s 18,1 %, nasleduje Rusko (11,2 %) a Kanada (9,6 %).

Zaujímavé je, že údaje CBECI tiež ukazujú nulový podiel Číny. Je však možné, že nelegálne bane sú napriek zákazu stále prevádzkované.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár