Hash rate bitcoinovej siete dosahuje ATH

od Martin Tkáč

Po krátkodobom májovom poklese stúpol hash rate bitcoinovej siete na nové rekordné maximum. Celkovo baníci v súčasnosti produkujú v priemere 258 exahashov za sekundu (EH/s) každý deň.

NEWSLETTER okrypte.sk
Sieť je čoraz bezpečnejšia

Podľa verejných údajov sa priemerný denný hash rate len za posledných 24 hodín zvýšil o 4,41 %. Len pred týždňom to bolo 188 EH/s – inými slovami, 188 quintillion hash.

Predchádzajúci rekord hash rate bol stanovený 2. mája na úrovni 251 EH/s, potom začal klesať. Zhodoval sa s májovým krachom na trhu s kryptomenami, v dôsledku čoho sa vyparili stovky miliárd dolárov v kapitalizácii a jedna z desiatich najlepších kryptomien klesla na nulu – LUNA.

Cena a hash rate majú logický vzťah. Keď cena BTC klesne, ťažiari sú menej motivovaní spotrebovať energiu potrebnú na výrobu hashov.

Hashe sú nezávislé odpovede na kryptografický problém potrebný na vytvorenie každého bloku v bitcoinovej sieti. Keď sa nájde správny hash a vytvorí sa blok, baník dostane odmenu 6,25 bitcoinov a transakčné poplatky.

So zvyšovaním hash rate sa zvyšuje náročnosť ťažby bitcoinov, takže extrakcia každého bloku trvá približne 10 minút.

Proces blokovania sa riadi konsenzuálnym mechanizmom nazývaným „dôkaz o práci“ kvôli energii alebo „práci“, ktorá sa podieľa na zabezpečení siete.

bitcoin tazba

Prechod Etherea na PoS

Na základe tejto metódy funguje aj Ethereum, no plánuje prejsť na mechanizmus nazývaný „proof of stake“. Teoreticky to zníži spotrebu energie siete a zvýši jej škálovateľnosť. Ako sme nedávno informovali, tzv. The Merge už začalo v testovacej sieti Ropsten.

Ropsten je najstaršia testovacia sieť Ethereum spustená v roku 2016. Umožňuje vám otestovať vývoj blockchainu pred jeho implementáciou do hlavnej siete. Rovnako ako ostatné testovacie siete je totožná s hlavnou sieťou.

Podľa indexu Cambridge Bitcoin v súčasnosti spotrebuje približne 125 terawatthodín elektriny ročne. To je oveľa viac ako ktorákoľvek iná sieť kryptomien a dokonca aj niektoré krajiny ako Fínsko.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár