Harmony ponúka svojim používateľom vrátenie ukradnutých prostriedkov vo forme nových tokenov

od Simona

Len pred mesiacom došlo k hackerskému útoku na Horison Bridge, most spájajúci blockchain Harmony s Ethereom a Binance Chain. V dôsledku hacku boli ukradnuté ETH a ďalšie kryptomeny v celkovej hodnote 100 miliónov dolárov. Hacker zodpovedný za situáciu odmietol ponuku 1 milión dolárov na vrátenie zadržaných prostriedkov. Výsledkom bolo, že vývojári Harmony začali zvažovať rôzne možnosti vrátenia stratených tokenov ich majiteľom.

NEWSLETTER okrypte.sk

Harmony s ponukou pre okradnutých užívateľov

Vývojári Harmony blockchain oslovili dotknutú komunitu s návrhom uskutočniť hard fork a vydať 4,97 miliardy ONE tokenov. Tie by sa potom odovzdali dotknutým členom komunity. Harmony sa zaviazala vyplatiť nové kryptomeny do 3 rokov. Adresáti návrhu však túto možnosť kompenzácie vo svojich pripomienkach odmietli.

Pripomeňme, že straty v hodnote 100 miliónov USD pochádzajú z ukradnutých 14 rôznych tried aktív, avšak s jasnou dominanciou etherea. Pochádzali zo 65 000 peňaženiek. Blogový príspevok Harmony načrtáva dva návrhy na riešenie.

Prvým riešením bol spomínaný hard fork a následne razenie 4,97 miliardy ONE tokenov. Vývojári v tomto prípade počítajú so 100% kompenzáciou za razenie 4,97 miliardy tokenov, čo zodpovedá 3-ročnej mesačnej emisii 138 miliónov tokenov (2,76 milióna USD pri cene 0,020 USD). Digitálne mince by sa razili postupne a následne by sa dávali do obehu počas 3 rokov.

Druhý návrh sa týka odhadovanej 50 % návratnosti z razby 2,48 miliardy ONE, čo zodpovedá trojročnej mesačnej emisii 69 miliónov tokenov ONE (1,38 milióna dolárov pri cene 0,020 dolárov). Doba uvedenia tokenov do obehu by bola tiež do 3 rokov.

Harmony tiež vyzvala na hlasovanie prostredníctvom Twitteru, čo sa stretlo s nahnevanými reakciami komunity.

Nesplatené pôžičky

Ako sa uvádza v blogovom príspevku Harmony, spoločnosť tvrdí, že tento hack viedol k „nárastu nevymožiteľných pôžičiek“ v rôznych protokoloch DeFi, do ktorých je spoločnosť zapojená. Tvorcovia obviňujú obchodníkov, že situáciu využili na požičanie ONE tokenu bez predchádzajúceho úmyslu ich splatiť. To vraj viedlo k ešte väčšej strate likvidity v dôsledku vyčerpania dodávateľských prostriedkov. Vývojári Harmony sa obávajú, že by to mohlo viesť k tomu, že ich dizajn bude odstránený z rôznych protokolov DeFi.

Prezentácia takýchto teórií však nebude v rozpore s faktami. Ide o to, že základnými príčinami exploitu je zlé kódovanie platformy, takže nemôžme sa diviť a veriť, že používatelia platformy splatia svoje „pôžičky“ v dobrej viere.

Príspevok obsahuje často kladené otázky (v tomto prípade zoznam očakávaných otázok), ktoré podporujú dôvody návrhov.

Členovia Harmony napríklad vyhlasujú, že vsádzajú na taktiku inflácie „v záujme dlhovekosti a blahobytu projektu“. Aj keď v tejto prvej časti poukázali na to, že navrhované riešenie by bolo inflačným opatrením, naďalej tvrdia, že výnosy sa nedostavia hneď, „aby sa zabránilo narušeniu trhu“.

Predpokladaný začiatok hlasovania je 1. augusta.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár