Hard fork London Ethereum

od Martin Tkáč

Hard fork Ethereum s názvom London vstúpil do platnosti dnes v bloku 12 965 000. Aktualizácia prináša päť kľúčových zmien v sieti, z ktorých najpozoruhodnejšou je EIP-1559.

Zníži EIP-1559 transakčné náklady?

Aj keď sa hovorí, že EIP-1559 zníži transakčné náklady na Ethereum, nie je to celkom pravda. Namiesto toho umožní používateľom lepšie odhadnúť, koľko transakcia skutočne stojí. To znamená, že namiesto slepej amortizácie transakcie ďalším plynom, aby sa zaistilo, že ju baníci spracujú, môžu byť používatelia vo svojich odhadoch presnejší, čo im pravdepodobne umožní platiť menej.

V istom zmysle teda zníži transakčné náklady. Nie však celkom tak, ako by ste si mohli myslieť. Podľa Tima Beika, vývojára nadácie Ethereum Foundation, sa transakčné náklady neklesnú o 20 krát, ale skôr o 20%.

EIP-1559 tiež uvedie to, čo niektorí nazývajú érou „ultrazvuku“ pre Ethereum.

Čo sú to ultra zvukové peniaze?

Minimálne životaschopné vydanie. Predvídateľná bloková dotácia na zaplatenie výrobcom blokov a len toľko, aby „nepreplatila“ bezpečnosť.

EIP-1559. Vypáliť časť sieťového poplatku.

Deflačné je, keď:
-> burnt_network_fee> minimal_viable_issuance

– Patrick McCorry 🦇🔊🌋 (@ stonecoldpat0) 25. júla 2021

So zavedením hard forku budú transakčné náklady, ktoré boli predtým zaplatené baníkom, teraz spálené a stiahnuté z obehu. Používatelia Ethereum vnímajú, že ako sa ETH spaľuje, dôjde ku kríze dodávok. A pretože obľúbené sektory v ekosystéme, vrátane decentralizovaných financií (DeFi) a nevymeniteľných tokenov (NFT), vytvárajú väčší dopyt po kryptomene, jeho cena by mala rásť.

Hard fork už v Ethere spálil 1,1 milióna dolárov

Aktualizácia EIP-1559 Ethereum už spálila ETH v hodnote 1 milión dolárov. Do reťazca, kde je množstvo spáleného ETH vyššie ako odmeny za blok (2 ETH), už bolo pridaných niekoľko deflačných blokov.

V čase písania tohto článku Ethereum spálilo 408,84 ETH – zhruba 1,1 milióna dolárov pri súčasných trhových cenách.

zdroj:bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár