Hard fork Cardano Vasil nadobudol platnosť

Po niekoľkých mesiacoch odkladov konečne vo štvrtok o 21:44 UTC vstúpil do platnosti hard fork Cardana Vasil. Podľa vývojárov to prináša „výrazné vylepšenia výkonu a schopností“ blockchainu projektu.

od Simona

Newsletter news

Cardano po zmenách

Úspech hard forku oznámila spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK) na Twitteri vo štvrtok.

IOHK predtým tvrdila, že významné vylepšenia zavedené hard forkom umožnia rýchlejšie vytváranie nových blokov v reťazci Cardano. Okrem toho budú k dispozícii aktualizácie týkajúce sa inteligentných zmlúv. Nové schopnosti zavedené aktualizáciami skriptov Plutus budú k dispozícii vývojárom v hlavnej sieti 27. septembra, po jednej epoche, ktorá je momentálne približne päť dní.

Bill Barhydt, zakladateľ platformy na obchodovanie s kryptomenami Abra, označil aktualizáciu za „veľkú výhru pre vývojárov“. Experti dodávajú, že to bola „jedna z najkomplexnejších a najkonzistentnejších aktualizácií siete Cardano, aká sa kedy uskutočnila“.

Dátum aktualizácie oznámila IOHK začiatkom septembra, zatiaľ čo „Critical Mass Index“ potrebný na spustenie hard forku bol dosiahnutý do 24 hodín pred podujatím.

Vasil nadobudol platnosť po mesiacoch odkladov

Všetko to však prichádza po mesiacoch meškania a zmien harmonogramu a dátum vydania, ktorý bol pôvodne naplánovaný na jún a kvôli problémom s testovacou sieťou bol dvakrát zmenený. Po aktualizácii Vasil, Cardano pokračuje vo vývoji svojho škálovacieho riešenia vrstvy 2, protokolu Hydra Head, ktorý spracováva transakcie z blockchainu Cardano a zároveň ho používa ako bezpečnostnú a fakturačnú vrstvu.

V najnovšej aktualizácii zo 16. septembra tím vyriešil známy problém s uzlom Hydra. Protokol nemá stanovený konkrétny dátum spustenia, ale môže to byť na konci roka 2022 alebo v prvom štvrťroku 2023.

Oznámenie o úspešnej implementácii hard forku posunulo cenu coinu, ADA, za posledných 24 hodín takmer o 4 %. Kurz podľa údajov CoinGecko vyskočil na 0,46 USD. Je to dobrá správa. Zlou správou je, že je to stále o viac ako 4,5 % menej ako cena bola týždeň predtým.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár