Hackla Severná Kórea kryptomenové burzy za 1,7 miliardy dolárov?

Severná Kórea „hackla 1,7 miliardy dolárov na kryptomenových burzách“, hovoria odborníci.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Spolupracuje Severná Kórea so zločincami?

Podľa Newsis a Chosun sa severokórejskí hackeri „sprisahali so zločincami prajúcimi špinavé peniaze“, aby „ukradli kryptomeny“. Ich obeťami boli minimálne „tri virtuálne výmeny aktív“.

S odvolaním sa na údaje od amerického analytika blockchainu Chainalysis a juhokórejského Asan Institute for Policy Studies (popredného medzinárodného politického think-tanku) správy federálnej vlády ukazujú, že najmenej tri hacknutia trhu s kryptomenami priamo súviseli so Severnou Kóreou.

Ide o hack slovinskej platformy v roku 2017, útok na burzu z roku 2018 z Indonézie a nakoniec hack burzy v New Yorku v roku 2020.

Juhokórejské úrady tiež obvinili Pchjongjang z útoku na Bithumb v roku 2017. K tomu sa údajne pridal hack za 281 miliónov dolárov na KuCoin a juhokórejskú kryptomenovú burzu YouBit, ktorá skolabovala po druhom útoku.

Experti zo Soulu a Washingtonu v roku 2018 tvrdili, že Pchjongjang vycvičil skupinu najmenej 20 – 30 elitných „kybernetických bojovníkov“  inštruovali ich, aby beztrestne útočili na západné spoločnosti.

Majk Spirit NFT

Čo robia hackeri s ukradnutými finančnými prostriedkami?

Len nie je jasné, čo Severná Kórea robí s ukradnutými kryptomenami. Je možné, že ich chová.

Koh Myung-hyun, vedúci výskumný pracovník Asanského inštitútu pre politické štúdie, pre médiá povedal:

Ak vezmeme do úvahy, že cena bitcoinu (BTC) sa od roku 2017, keď severokórejskí hackeri začali vážne hackovať kryptomenové burzy, zvýšila viac ako 60-krát a krajina s ukradnutými kryptomenami zaobchádza ako s dlhodobou investíciou.

Pre Severnú Kóreu sa kryptomena stala jediným finančným aktívom, ktoré je možné kúpiť, keď krajinu zasiahnu prísne ekonomické sankcie.

Juhokórejskí experti tvrdia, že „najvyššou výzvou pre severokórejských hackerov“ bude predaj „ukradnutých kryptomien“.

Keď sa kryptomeny konečne premení na hotovosť, Severná Kórea možno bude chcieť použiť peniaze na vybudovanie dlho očakávanej prímorskej turistickej atrakcie, plánovanej turistickej oblasti Wonsan-Kalma (podrobnosti o nej boli prvýkrát odhalené v roku 2014).

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár