Hackeri ovládli juhokórejský vládny Youtube kanál. Propagovali ním SCAM

Skupina hackerov prevzala oficiálny kanál juhokórejskej vlády, zmenila jeho názov na SpaceX Invest a propagovala podvod s kryptomenami.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Hackeri vs. Južná Kórea

3. septembra bol oficiálny kanál juhokórejskej vlády na YouTube zdiskreditovaný skupinou hackerov, ktorí ho použili na propagáciu podvodu, ktorý využíval obraz Elona Muska. Podľa Yonhap News hackeri zmenili názov vládneho kanála na „SpaceX Invest“, aby oklamali potenciálne obete, že je napojený na Muskovu americkú spoločnosť zaoberajúcu sa výrobou a službami pre vesmírnu dopravu.

Po hacknutí kanála podvodníci zverejnili niekoľko videí s rozhovormi, kde Elon Musk hovoril o kryptomenách. Vláde sa podarilo rýchlo odhaliť porušenie a pozastaviť účet na 4 hodiny. Hovorca juhokórejského ministerstva kultúry a turizmu zodpovedný za správu účtu YouTube uviedol, že vláda spolupracuje so spoločnosťou Google Korea, aby zistila, ako boli hackeri schopní spustiť útok. Existuje podozrenie, že ID a heslo kanála mohli byť ukradnuté.

Iné takéto útoky

Nejde o prvý takýto hackerský útok v poslednej dobe, keďže kanál YouTube Kórejskej organizácie cestovného ruchu (KTO) minulý štvrtok napadli aj kyberzločinci. Útok mal za následok pozastavenie účtu na dobu neurčitú.

Počas niekoľkých posledných dní zasiahlo niekoľko útokov aj kryptomenové burzy, vládnych predstaviteľov a dokonca aj hollywoodske hviezdy, ako je Bill Murray, známy po celom svete svojou úlohou vo filme „Krotitelia duchov“. Skupine hackerov sa podarilo ukradnúť 185 000 $ v ETH zo súkromnej peňaženky Billa Murrayho s viac ako 800 NFT, vrátane kolekcií CryptoPunks, Pudgy Penguin, Cool Cat a Flower Girls.

KyberSwap, decentralizovaný výmenný protokol (DEX), utrpel narušenie bezpečnosti so škodlivým kódom implementovaným Správcom značiek Google, ktorý umožnil hackerom ukradnúť kryptomeny v hodnote 265 000 USD. O dva dni neskôr Binance potvrdila, že úspešne identifikovala dvoch hackerov a spolupracuje s príslušnými orgánmi činnými v trestnom konaní na ich zadržaní.

Na oplátku skupina hacktivistov, tzv „Bieloruská kyberstrana“ verejne oznámila, že bude predávať NFT s pasovými údajmi bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, získanými po preniknutí do vládnej databázy obsahujúcej informácie o všetkých pasoch občanov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár