Gruzínsko vytvára pravidlá pre trh s kryptomenami

Gruzínska vláda schválila zmeny zákona týkajúce sa finančného sektora. Okrem iného ide o ďalšie regulácie trhu s kryptomenami. Cieľom je zosúladiť gruzínske právo s príslušným právom EÚ.

od Simona

Newsletter news

Parlament Gruzínska reguluje trh s kryptomenami

Vláda v Tbilisi predložila zákonodarnému zboru legislatívny balík, ktorý rozširuje právny rámec pre spoločnosti zaoberajúce sa aktívami v kryptomenách. Jeho úplné prijatie je naplánované na jesennú schôdzu parlamentu. Prípad oznámil minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Levan Davitašvili. Citovaný spravodajskou službou Business Media povedal, že očakáva, že „Gruzínsko bude mať na jeseň aktualizovanú legislatívu, ktorá výrazne rozšíri finančný sektor“.

Návrh zákona, ktorý pripravila gruzínska vláda, je podľa ministerského vyhlásenia v súlade s tromi dôležitými smernicami Európskej únie:

  • Smernicou o platobných službách (PSD 2)
  • Smernicou o kapitálových požiadavkách (CRD)
  •  Smernicou o obchodovaní s kryptomenami

Posledne uvedené nariadenie ustanovuje priznanie právneho postavenia subjektom zapojeným do obchodovania s virtuálnym majetkom a vymedzenie ich povinností a práv. Má to byť jeden z najdôležitejších krokov k dosiahnutiu „udržateľnej regulácie gruzínskeho trhu s kryptomenami“.

To má byť „obzvlášť dôležité pre vytvorenie právneho prostredia pre kryptomenové služby a kryptomenové burzy v Gruzínsku,“ zdôraznil Davitašvili.

Gruzínsko

Centrum kryptomien

Gruzínsky minister hospodárstva považuje „synchronizáciu“ legislatívy krajiny so smernicami EÚ za prvý krok k dosiahnutiu konečného cieľa, ktorým je premena Gruzínska na centrum kryptomien v regióne. Táto vízia bola zahrnutá do rozvojovej stratégie krajiny na roky 2020-2025, ktorú exekutíva schválila pred dvoma rokmi.

Business Media tiež poznamenáva, že nový právny rámec uľahčí hlavným hráčom na globálnom trhu s kryptomenami vstup do Gruzínska. Je medzi nimi aj popredná svetová burza digitálnych aktív Binance, ktorá zvažuje otvorenie regionálnej kancelárie v krajine, no na zavedenie licenčného systému pre takéto subjekty stále čaká.

Najnovšie regulačné zmeny prichádzajú po tom, čo sa gruzínsky premiér Irakla Gharibashvili stretol s ďalšími kľúčovými hráčmi na trhu s kryptomenami, vrátane zástupcov Ripple a ďalšej veľkej kryptomenovej burzy FTX. Obe spoločnosti naznačili svoje predstavy o založení kancelárií v Gruzínsku.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár