Greenpeace: Nechceme vaše BTC

od Martin Tkáč

Greenpeace už nechce prijímať dary v bitcoinoch. Dôvod? Ťažba kryptomeny nie je organická.

V roku 2014 začala Greenpeace prijímať dary v bitcoinoch. Teraz to plánuje vzdať. Dôvod? Ťažba nieje ekologická. Podľa organizácie sa takáto „politika stala neudržateľnou“.Vodcovia greenpeace tvrdia, že až teraz prišli na to, aké zlé je pre životné prostredie ťažiť BTC.

Je zaujímavé, že bitcoin sa už dlho používa v charitatívnych organizáciách. Podľa mnohých pomáha zvyšovať efektívnosť filantropických aktivít a zvyšovať transparentnosť ich financovania. Kryptomeny akceptuje Červený kríž, Save the Children alebo United Way. Unicef ​​navyše akceptuje aj Ether.

V prípade Greenpeace však teraz môžeme mať do činenia s určitým cynizmom. Financial Times sa rozprávali so zástupcami organizácií, ktorí pripustili, že obhajcovia životného prostredia všeobecne nedávali organizácii Greenpeace príliš veľa peňazí v bitcoinoch. Je možné, že je to skutočný dôvod potenciálneho poklesu BTC. Jedine, že by organizácia dodala svojmu rozhodnutiu „štipku“ ideológie.

Diskusiu podnietil Elon Musk

Elon Musk nedávno začal diskusiu o neekologickej ťažbe bitcoinov. Šéf spoločnosti Tesla uviedol, že jeho spoločnosť už nechce prijímať platby BTC výmenou za svoje výrobky, pretože ťažba poškodzuje životné prostredie.

V pozadí pokračuje všeobecná diskusia o „zelenej dohode“. Proof-of-Work, algoritmus, na ktorom je založená ťažba BTC, sa označuje ako „špinavý obchod“. Nedávna správa Európskej centrálnej banky označila „prehnanú uhlíkovú stopu“ kryptomeny za dôvod na obavy.

Podľa údajov z University of Cambridge dnes bitcoin spotrebuje viac energie ako celé Holandsko. Nature Communications naznačuje, že ťažba bitcoinu môže Číne zabrániť v dosiahnutí jej cieľov v oblasti zmeny podnebia.

 

Tričko BITCOIN pre fanúšikov!

Tričko BITCOIN pre fanúšikov!

Je tu aj druhá strana mince. Priaznivci BTC dodávajú, že ťažba kryptomien sa čoraz viac uskutočňuje pomocou elektriny dodávanej z obnoviteľnej energie – mechanizmov poháňaných vodnou energiou a inými čistými zdrojmi. Vzhľadom na to, že ťažba BTC je výnosnejšia ako elektrina, ťažba kryptomien je pomocou obnoviteľných zdrojov energie lepším riešením ako pripojenie k „špinavým“ zdrojom.

Je zaujímavé, že sám Musk tvrdil, že bitcoiny podporovali využívanie obnoviteľnej energie. V apríli sa na profile Crypto Square na Twitteri písalo, že bitcoin neškodí prírodnému prostrediu, pretože povzbudzuje ľudí, aby siahli po obnoviteľnej energii. Toto vlákno citoval na jeho profile Jack Dorsey, zakladateľ spoločností Twitter a Square. Bol to Musk, kto s touto tézou verejne súhlasil.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár