Grayscale: SEC porušila zákon odmietnutím bitcoinových ETF

od Martin Tkáč

Po niekoľkých odmietnutiach pod vedením Jaya Claytona SEC tento rok konečne schválila futures na Bitcoin ETF. Bolo to však pod vedením nového šéfa Garyho Genslera. Zaujímavé je, že komisia je stále neoblomná v otázke ETF spotu. Grayscale sa domnieva, že to môže byť porušenie zákona, ktorý upravuje spôsob, akým federálne agentúry prijímajú rozhodnutia.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

SEC tento rok schválila tri bitcoinové ETF od Valkyrie, ProShares a VanEck. ProShares Bitcoin Strategy ETF (symbol tBITO) bol schválený ako prvý a okamžite zaznamenal úspech. V priebehu 2 dní získala spravované aktíva v hodnote 1 miliardy dolárov.

Ide o rekord na americkom trhu. Všetky tri schválené ETF sú však futures ETF. SEC však zamietla všetky žiadosti o prijatie na obchodovanie ETF s priamou expozíciou, vrátane najnovšej žiadosti od VanEck z novembra.

Futures ETF umožňujú obchodníkom špekulovať s budúcou cenou aktíva, v tomto prípade Bitcoinu, prostredníctvom derivátov. Spotové ETF na druhej strane umožňujú obchodníkom obchodovať na základe aktuálnej ceny daného aktíva. Vďaka tomu je to podobné ako vlastnenie tohto majetku v akomkoľvek konkrétnom čase.

Grayscale: SEC porušuje zákon tým, že odmieta bitcoinové spotové ETF

Grayscale majú problém s touto zjavnou diskrimináciou jedného produktu a podporou podobného produktu. V liste od Davis Polk & Wardwell LLP, právnickej firmy, ktorá zastupuje spoločnosť, Grayscale tvrdí, že SEC hrá hru, keď povoľuje jeden produkt pred druhým.

Agentúra podriaďuje spotové ETF „iným, vágnym a evidentne nemožným štandardom“.

Bolo by to nielen zásadne nespravodlivé voči BTC a jej akcionárom, ale porušilo by to aj oddiel 6 (b) (5) zakazujúci nespravodlivú diskrimináciu medzi emitentmi. Okrem toho by išlo svojvoľné správne konanie v rozpore s APA.

APA reguluje proces, ktorým federálne agentúry ako SEC vypracúvajú a vydávajú nariadenia. Vzťahuje sa aj na vydávanie politických vyhlásení, licencií a povolení.

SEC založila svoje odmietnutia na miernom rozdiele medzi zákonmi, ktoré sa vzťahujú na spotové a termínované ETF. Obe sa riadia predovšetkým zákonom o cenných papieroch z roku 1933. Tie sú však dodatočne upravené zákonom o spoločnosti z roku 1940. Gensler dal jasne najavo, že tento dodatočný dohľad je kľúčovým dôvodom, prečo schválil skôr jednu formu fondu ako druhú.

Avšak, ako poznamenáva Grayscale, zákon ’40 sa vzťahuje len na emitenta ETF. To umožňuje SEC priamo dohliadať na správu tohto produktu. Pri odmietnutí spotových ETF však SEC nikdy neuviedla možnosť dohľadu nad emitentmi ako dôvod odmietnutia. Skôr tvrdila, že to bolo preto, že trh s kryptomenami bol náchylný na manipuláciu.

Craig Salm, vedúci právneho oddelenia v Grayscale, ďalej analyzoval zmiešané signály z SEC vo svojom blogovom príspevku.

Pokiaľ ide o tvrdenie, že zákon zo 40. rokov zvýšil ochranu investorov, rád by som niečo zdôraznil. Tento zákon sa nevzťahuje na podvody alebo manipuláciu s aktívami alebo trhmi aktív, ktoré držia ETF. Zákon ’40 dokonca jasne uvádza typy zneužívania, ktorým chce zabrániť. Ukladá určité obmedzenia pre ETF súvisiace okrem iného s s účtovníctvom, pôžičkami, skladovaním, poplatkami a nezávislým poradenstvom.

Majk Spirit NFT

„Tvrdenia SEC o manipulácii sú nepodložené“

Craig tiež zaútočil na tvrdenia SEC o manipulácii. Agentúra tvrdí, že bitcoinové spotové ETF by boli náchylné na manipuláciu, no napriek tomu schvaľuje futures, ktoré sledujú presne to isté podkladové aktívum.

Všetky tri schválené bitcoinové ETF majú futures kontrakty, s ktorými sa obchoduje na Chicago Mercantile Exchange (CME), federálne regulovanom trhu. Toto však nie je argument proti spotovým ETF, hovorí Grayscale. Koniec koncov, všetky spotové ETF odmietnuté SEC sledujú indexy CME.

Ich kotácia by teda bola rovnaká ako kotácia ETF futures. Craig poznamenal:

Ak sa dajú spotové ETF manipulovať, niekto by teoreticky mohol manipulovať s bitcoinom na spotovej burze. Mohlo by to teda ovplyvniť regulované CME Bitcoin Futures. Teda aj na ETF na báze futures kontraktov. (Opäť za predpokladu, že veríte, že ide o podvod alebo manipuláciu.)

Právnik to zhrnul:

V súčasnej podobe je prostredie Bitcoin ETF nespravodlivé a diskriminačné voči akcionárom GBTC a všetkým ostatným americkým spoločnostiam.

Westors hľadajú prístupný a efektívny spôsob, ako získať expozíciu voči tejto kryptomene.

Odvážny krok spoločnosti Grayscale zaútočiť na SEC prichádza len tri týždne predtým, ako agentúra zverejní svoje rozhodnutie týkajúce sa aplikácie Grayscale Bitcoin spot ETF.

SEC začiatkom tohto roka požiadala o názor verejnosti na návrh ETF. Očakáva sa, že verdikt vynesie 24. decembra. Neprekvapí však, ak sa agentúra rozhodne lehotu predĺžiť, čo už v minulosti urobila mnohokrát.

Grayscale, ktorý má vo svojom GBTC Bitcoin Trust približne 37 miliárd dolárov, robí riskantný krok v rozpore s regulátorom. Coinbase to urobila pred niekoľkými mesiacmi a kritizovala SEC za tvrdý zásah proti jej produktu Coinbase Lend.

Burza však o pár dní záhadne zložila svoje plány a tvrdila, že s regulátorom spolupracuje.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár