Google odstráni a zakáže 8 falošných aplikácií na ťažbu kryptomien

od Martin Tkáč

Obchod s aplikáciami Google je dnes o 8 pozícií ľahší po tom, čo bolo z platformy zakázaných mnoho zavádzajúcich aplikácií pre kryptomeny.

Niekoľko nezákonných aplikácií bolo odstránených a zakázaných z obchodu Google PlayStore, keď sa zistilo, že zavádzajú používateľov. Podľa prieskumnej spoločnosti Trend Micro je v obchode Google Store stále k dispozícii viac ako 120 podobných aplikácií.

Spoločnosť Google označila celkovo 8 aplikácií za nebezpečné. Podľa Business Insider India používatelia konkrétne verili, že investujú do toho, čo im bolo povedané, že ide o službu cloudovej ťažby.
Business Insider cituje zdrojovú správu od Trend Micro, ktorá uvádza:

Napriek tomu, že tieto aplikácie neobsahujú žiadne cloudové ťažobné operácie ani nemajú funkcie ťažby kryptomien, niektoré z nich používateľov oklamú, aby zaplatili za rozšírené možnosti ťažby kryptomien prostredníctvom systémov fakturácie v aplikácii. Tieto sumy sa pohybujú od 14,99 dolára do 189,99 dolára.

Podľa štúdie Trend Micro každá zo zakázaných aplikácií fungovala rovnako. Používatelia boli nútení sledovať videoreklamy, aby údajne ťažili kryptomenu, a museli za túto službu platiť 15 dolárov mesačne. Aplikácie tiež ponúkali možnosť zaplatiť viac za nákup platformy na ťažbu kryptomien a získať ďalšie odmeny.

Osem aplikácií, ktoré Trend Micro objavil boli:

Bitfunds, Bitcoin Miner, Bitcoin (BTC), Crypto Holic, Daily Bitcoin Rewards, Bitcoin 2021, MineBitPro a Ethereum (ETH)

Trend Micro dodal, že dve z týchto aplikácií, Crypto Holic a Daily Bitcoin Rewards, sú platené aplikácie, ktoré si používatelia musia kúpiť.

Falošné aplikácie stále zostávajú na Googli

8 zakázaných aplikácií je nepochybne krokom správnym smerom. Správa Trend Micro však odhaľuje, že sú len špičkou ľadovca. Podľa výskumu, ak budete v Google Play hľadať „cloud mining“, objaví sa mnoho podobných aplikácií. Navyše niektoré z nich si stiahlo viac ako 100 000 nič netušiacich používateľov.

Údaje z Trend Micro navyše hovoria, že na PlayStore je stále k dispozícii až 120 falošných aplikácií na ťažbu kryptomien.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár