Goldman Sachs hovorí, že investori sú príliš optimistickí, pokiaľ ide o klesajúcu infláciu

Stratégovia Goldman Sachs varujú, že pokiaľ ide o klesajúcu infláciu v USA, zdá sa, že investori na trhoch sú príliš optimistickí. „Aj keď očakávame, že inflácia bude v budúcnosti ďalej klesať, zdajú sa trhy oveľa optimistickejšie ako my, pokiaľ ide o tempo ochladzovania,“ vysvetlili.

od Martin Tkáč

Goldman Sachs: Inflácia v USA bude klesať pomalšie, ako očakáva trh

Stratégovia Goldman Sachs na čele s hlavným odborníkom na menovú politiku Praveenom Koropatym v piatkovej poznámke varovali, že inflácia v USA bude klesať pomalšie, ako ju odhadujú trhy. Vysvetlili, že investori môžu predpokladať, že prudké spomalenie ekonomického rastu povedie k rýchlejšiemu poklesu inflácie. Odborníci s tým súhlasia, ale len čiastočne, pričom dodávajú, že tento faktor bude mať na infláciu len obmedzený vplyv. Podľa ich názoru trhy ďalej ignorujú potenciál „zaostalej inflácie“ v sektoroch, ako je zdravotníctvo.

Aj keď očakávame, že inflácia bude v budúcnosti ďalej klesať, trhy sa zdajú byť oveľa optimistickejšie ako my, pokiaľ ide o rýchlosť ochladzovania

– dodali.

Je Fed príliš optimistický?

Otázkou je, či sú predstavitelia Fedu príliš optimistickí. Federálny rezervný systém nedávno pozastavil cyklus zvyšovania úrokových sadzieb. Stalo sa tak po tom, čo americký úrad pre štatistiku práce oznámil, že inflácia v máji klesla zo 4,9 % na 4 %. Pričom nebola taká nízka už vyše 12 mesiacov, od marca 2021. Problémom zostáva jadrová inflácia, ktorá je na zvýšenej úrovni 5,3 %.

Zatiaľ čo mnohí očakávajú, že Federálny rezervný systém začne čoskoro znižovať úrokové sadzby, predseda Fedu Jerome Powell naznačil, že súčasná pauza vo zvyšovaní sadzieb je len dočasnou pauzou.

Možno by dávalo zmysel, keby sadzby naďalej rástli, ale miernejším tempom. Ešte jednu vec by som rád zdôraznil, a to, že rozhodnutie, ktoré dnes výbor prijal, sa týkalo len tejto schôdze. O tom, čo bude na ďalšom stretnutí, sme nerozhodli. O júli by som povedal dve veci. Po prvé, rozhodnutie nebolo prijaté. Po druhé, očakávam, že to bude diskutabilné stretnutie

– povedal predseda Fedu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár