Goldman Sachs: Ethereum bude lepšou investíciou ako bitcoin

od Martin Tkáč

Analytici z investičnej banky Goldman Sachs veria, že ethereum sa nakoniec stane lepšou zásobárňou hodnoty ako bitcoin. Kryptomena je však horšia ako zlato.

Goldman Sachs na ethereum: Toto je kryptomena, ktorá má veľký potenciál

Investičná banka je presvedčená, že ethereum v súčasnosti sľubuje, že bude kryptomenou s najvyšším potenciálom skutočného využitia v ekonomike. Bolo doplnené, že dnes je najpopulárnejšou vývojovou platformou pre inteligentné zmluvné aplikácie. Okrem toho je základom trhu DeFi, NFT a ICO.

Aj keď má bitcoin silnejšiu značku, je synonymom pre „kryptomenu“ a jeho logo je lepšie rozpoznateľné, ale môže sa stať, že ETH bude lepšou investíciou. Odborníci banky poznamenávajú, že Ethereum je už technologicky lepšie ako sieť BTC. V druhom prípade je možných iba 7 transakcií za sekundu. Ethereum v súčasnom stave ponúka 15-20 transakcií za sekundu. Ethereum 2.o ďalej zvýši šírku pásma siete, čo by sa mohlo ukázať ako prielom pre tento blockchain.

Goldman Sachs, zlato … a éhereum

Banka však tiež uviedla, že žiadne kryptomenové aktívum nemôže konkurovať zlatu ako uchovávateľu hodnoty:

Zlato súťaží s kryptomenami rovnako ako s ostatnými rizikovými aktívami, ako sú napríklad akcie. Zlato vnímame ako obranný zaistenie proti inflácii a kryptomeny ako zaistenie proti inflácii.

Čo sa však v správe neporovnávalo sú zisky, ktoré môžu priniesť popredné kryptomeny a drahý kov. Len v tomto roku stratilo zlato 5,4% svojej hodnoty, zatiaľ čo ethereum prinieslo investorom zisk nad 200%.

Goldman Sachs dodal, že konkurencia medzi rôznymi aktívami kryptomeny im tiež bráni stať sa bezpečnými aktívami v tejto fáze vývoja.

Za zmienku však stojí, že v apríli banka pridala bitcoin do svojej výročnej správy o ziskoch jednotlivých aktív. V marci požiadal SEC o zriadenie bitcoinového ETF.

Ethereum 2.0 posilní pozíciu ETH

V rámci siete Ethereum prebiehajú práce na ethereu 2.0. Toto je séria sieťových vylepšení, ktoré umožnia väčšiu šírku pásma. Očakáva sa, že tieto zmeny navyše znížia spotrebu energie v sieti a zvýšia bezpečnosť celého systému. Technicky sa z Ethereum stane blockchain Proof-of-Stake (PoS). Jedná sa o obrovskú zmenu výkonu, ktorá by mala priniesť tiež veľké výhody.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár