Goldman Sachs a JPMorgan tvrdia, že v eurozóne nás čaká recesia

od Martin Tkáč

Globálne investičné banky Goldman Sachs a JPMorgan predpovedajú blížiacu sa recesiu v eurozóne. „Riziko sa presúva smerom k závažnejšej recesii v prípade ešte vážnejšieho narušenia tokov plynu, obnoveného obdobia napätia alebo recesie v USA,“ uviedli ekonómovia z Goldman Sachs.

NEWSLETTER okrypte.sk

Predpovede Goldman Sachs

Dve z hlavných svetových investičných bánk, Goldman Sachs a JPMorgan, vydali v stredu dve nezávislé správy, v ktorých predpovedajú blížiacu sa recesiu v eurozóne.

Analytici Goldman Sachs na čele s hlavným ekonómom Jarim Stehnom očakávajú recesiu v eurozóne v druhej polovici tohto roka, ktorá potrvá až do jej konca. Rok 2023 má byť odrazom.

Keď sa pozrieme na rôzne krajiny, máme Nemecko a Taliansko v druhej polovici roka vo výraznej recesii, zatiaľ čo Španielsko a Francúzsko pokračujú v raste

-vysvetľujú ekonómovia

Potom dodali, že veľa bude závisieť od otázky tokov plynu a medzinárodného napätia.

goldman sachs jpmorgan

Predpovede JPMorgan

V poznámke zverejnenej v stredu JPMorgan varoval, že eurozóna bude začiatkom budúceho roka v miernej recesii. Ekonómovia banky znížili svoje ekonomické prognózy. Aktuálne predpovedajú v tomto štvrťroku rast HDP v eurozóne o 0,5 %, po ktorom bude nasledovať pokles o 0,5 % v štvrtom štvrťroku tohto roka a v prvom štvrťroku budúceho roka.

Očakávame, že ECB do konca roka zvýši ďalších 50 bázických bodov.

– dodali.

Bude to zlé?

Predpovede recesie pre dve globálne investičné banky vyplývajú z utorkového varovania Medzinárodného menového fondu (MMF). Poznamenalo, že Európa ani Spojené štáty nezaznamenajú v budúcom roku prakticky žiadny hospodársky rast. Dôvodom majú byť kroky Ruska, ktoré môže úplne odstaviť dodávky plynu do Európy a ešte viac obmedziť export ropy.

Medzitým sa americká ekonomika nedávno, medzi aprílom a júnom, prudko znížila. Ide o pokračovanie trendu, ktorý sa začal v prvom štvrťroku tohto roka. Úrad pre ekonomickú analýzu vo štvrtok informoval, že HDP krajiny v tomto období klesol o 0,9 % za rok. Prezident Joe Biden však obavy z recesie opakovane odmietol. Okrem toho ministerka financií Janet Yellenová vo štvrtok uviedla, že americká ekonomika je v stave prechodu, nie recesie.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár