Global Shipping Business Network umožní manipuláciu s 30% kontajnerov prostredníctvom blockchainu

od Martin Tkáč

Global Shipping Business Network (GSBN) spustila novú platformu založenú na blockchaine. Cieľom je digitalizovať proces prepravy a sledovať prepravu rôzneho tovaru. Systém má potenciál sledovať tretinu prepravných kontajnerov po celom svete.

Globálna obchodná sieť lodnej dopravy

GSBN vytvorilo v októbri 2020 osem globálnych prepravných spoločností s cieľom vybudovať blockchainovú platformu, ktorá digitalizuje prepravné procesy, ako je vytváranie dokumentov, zúčtovanie a generovanie logistických údajov.

Členovia tohto konzorcia so sídlom v Hongkongu zvládajú „každý tretí kontajner prepravovaný po celom svete“. Ak sa teda ich riešenia založené na blockchaine ukážu ako úspešné, približne 30% námornej dopravy bude sledovaných prostredníctvom blockchainu.

Spoločnosť GSBN oznámila spustenie novej platformy 8. septembra. Bol vytvorený ako výsledok spolupráce so spoločnosťami Oracle, Microsoft Azure, AntChain a Alibaba Cloud.

Ako nezávislé konzorcium sme zvolili najlepší prístup k technológiám vo svojej triede, aby bola táto infraštruktúra silná, spoľahlivá a vysoko škálovateľná.

Aby bola zaistená úplná kontrola a bezpečnosť informácií, údaje v systéme budú pred odoslaním na platformu blockchain zašifrované. To znamená, že používatelia nemajú prístup k takýmto informáciám bez autorizácie. Konzorcium tiež zdôraznilo, že jeho technológia blockchain mu umožňuje pracovať s „odlišnými a často si konkurujúcimi hráčmi na trhu“.

Cargo Release

V júli spoločnosť GSBN spustila svoju prvú aplikáciu založenú na blockchaine.

„Cargo Release“, je projekt, ktorý bol navrhnutý tak, aby urýchlil čas spracovania rôznych procesov tým, že z nich odstráni papier a zavedie ukladanie údajov do blockchainu.

Na jeseň roku 2020, zhruba v rovnakom čase, ako bol GSBN vytvorený, dvaja z najväčších svetových kontajnerových dopravcov, CMA CGM a MSC Mediterranean Shipping Company, oznámili úplnú integráciu svojich systémov s platformou blockchain od spoločností IBM a Maersk TradeLens.

Konkurenčná platforma ponúka služby digitalizácie dodávateľského reťazca a integrácia s CMA CGM a MSC preniesla údaje o takmer polovici svetových oceánskych kontajnerov do siete TradeLens.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár