Gita Gopinath, zástupkyňa riaditeľa MMF, tvrdí, že inflácia v USA zostane vysoká ešte dva roky

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že americká ekonomika bude ešte minimálne rok či dva zažívať vysokú infláciu.

od Simona

Newsletter news

MMF o ekonomike v USA a globálnej inflácii

Prvá zástupkyňa generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF), Gita Gopinath, diskutovala o globálnej inflácii a stave americkej ekonomiky v rozhovore pre Bloomberg. Na otázku, či globálna inflácia vyvrcholila, povedala, že je „príliš skoro to povedať“. Poznamenala, že ceny rastú takmer na celom svete. Prečo?

„Sú to globálne faktory, ako sú ceny energií a ceny potravín, ktoré ich poháňajú,“ vysvetlila.

V piatok predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell vo svojom každoročnom prejave v Jackson Hole zdôraznil, že centrálna banka použije svoje nástroje na „plný výkon“ na potlačenie inflácie, ktorá sa stále približuje k najvyššej úrovni za viac ako 40 rokov. Očakáva, že Fed bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb spôsobom, ktorý však spôsobí „istú bolesť“ americkej ekonomike.

V komentári k Powellovmu prejavu Gopinath vyjadrila názor, že je „úžasné, že dokázal, že je pevný a odhodlaný znížiť infláciu na inflačný cieľ Fedu.“

„Musia sa uistiť, že svetové ekonomické zdravie je v strednodobom až dlhodobom horizonte v dobrom stave,“ dodala s odvolaním sa na úrady Fedu.

dolár

Inflácia v USA

V piatok boli zverejnené najnovšie údaje o inflácii v USA. Cenový index v júli vzrástol o 6,3% r/r v porovnaní s 6,8% v júni.

„Teraz by som bola opatrná pri pohľade na jeden údajový bod pre USA. Myslím si, že minulý rok, približne v rovnakom čase, bola miera inflácie dobrá a všetci si mysleli, že sme na správnej ceste, aby sme ju znížili.

 

A potom to v októbri opäť narástlo. Takže si myslím, že musíte byť veľmi opatrní pri hodnotení inflácie,“

– povedala

Potom pridala predpoveď:

„Nachádzame sa v období, kedy bude inflácia pravdepodobne ešte chvíľu vysoká, minimálne ešte rok alebo dva,“ povedala.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár