Generálny riaditeľ Intelu hovorí, že ťažba bitcoinov je „klimatická kríza“. Je to pravda?

Generálny riaditeľ Intelu hovorí, že ťažba bitcoinov je „klimatická kríza“. Je to pravda?

Pred pár dňami generálny riaditeľ Intelu Patrick Gelsinger v rozhovore pre Bloomberg povedal, že „bitcoin je klimatická kríza“.

od Martin

Povedal, že jeden vstup na bitcoinový blockchain spotrebuje dostatok energie na napájanie domu takmer po celý deň. Potom však v tom istom rozhovore propagoval nový ťažobný čip spoločnosti, aby „vyriešil tento problém“.

 

Takže je to čistá propaganda. Gelsinger ignoruje fakt, že spotreba energie pri ťažbe bitcoinov nezávisí od počtu spracovaných transakcií, aké stroje sa na ťažbu používajú, ani ako je navrhnutý samotný bitcoinový protokol. Spotreba závisí od ceny BTC a odmeny, ktorú baníci dostávajú.

Ťažba je súťaž, v ktorej vyhráva ten, kto spracuje najviac hashov, teda ten, kto využije najviac výpočtového výkonu a energie. Preto sú baníci skutočne motivovaní, aby využívali čo najviac energie, pokiaľ ich náklady neprevyšujú ich príjmy.

Spôsobuje bitcoin skutočne klimatickú krízu?

Tvrdenie, že novšie, efektívnejšie čipy znížia spotrebu energie, je mylné. Jediné, čo nastane po ich zavedení, je nárast výpočtového výkonu a ťažkostí.

Rovnako neplatí, že na jednu transakciu sa spotrebuje toľko energie, koľko spotrebuje celý dom počas dňa. Tento výpočet sa vzťahuje len na transakcie zaznamenané na pôvodnom bitcoinovom blockchaine.

Čoraz väčšiu obľubu si však získava sieť vrstvy 2 – Ligtning Network, pomocou ktorej je možné posielať bitcoiny s takmer nulovou spotrebou energie.

Je tiež nezmysel, že bitcoin spôsobuje klimatickú krízu. Podľa najnovších odhadov je zodpovedný len za 0,08 % CO2 uvoľneného do atmosféry každý rok ľudskou činnosťou. Inými slovami, ak by ľudia náhle prestali ťažiť BTC na celej planéte, dopad tohto rozhodnutia na životné prostredie by bol prakticky nulový.

Za zmienku tiež stojí, že nová technológia je vždy na začiatku neefektívna, no časom sa optimalizuje. V prípade bitcoinu všetko nasvedčuje tomu, že prechod na ekologickejšie zdroje energie si vynúti samotný trh.

Ak vás téma „ekologizácie“ bitcoinov zaujíma, pozrite si nižšie uvedené video od generálneho riaditeľa MicroStrategy Michaela Saylora:

 

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár