Generálny riaditeľ BIS tvrdí, že stablecoiny sa nestanú peniazmi budúcnosti

Generálny riaditeľ Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) sa počas svojho nedávneho prejavu kriticky vyjadril o stablecoinoch. Podľa jeho názoru tento typ aktív nemá šancu stať sa „peniazmi budúcnosti“.

od Simona

Newsletter news

Šéf BIS hovorí o budúcnosti stablecoinov

Šéf BIS Agustin Carstens vystúpil 22. februára na ázijskej konferencii ako hosť Singapurského menového úradu (MAS). Počas svojho vystúpenia venoval značnú pozornosť téme stablecoinov a CBDC.

Podľa jeho názoru minuloročné turbulencie na trhu kryptomien viedli k tomu, že Banka pre medzinárodné zúčtovanie stratila dôveru v tento sektor. Okrem toho sa domnieva, že stablecoiny nemajú správne predpoklady na to, aby sa stali „peniazmi budúcnosti“. Napriek tomu Carstens uviedol, že digitálne meny centrálnych bánk a tokenizované vklady sú kľúčovým aspektom finančných inovácií.

Šéf BIS oznámil, že stablecoiny, ktoré majú väzbu na hodnotu iných aktív, ako sú fiat meny, nefungujú na základe regulačných požiadaviek. Dodal, že tomuto typu aktív chýbajú záruky, ktorým podliehajú napríklad bankové vklady.

Skepticizmus a nové nariadenia

Regulačné a dozorné orgány z celého sveta opakovane zdôrazňovali svoju skepsu voči stabilným kryptomenám. Ich obavy týkajúce sa základov a uplatnenia týchto aktív zazneli dávno pred krachom stablecoinov z Terry. Pripomeňme, že k tejto udalosti došlo v máji 2022. Vtedy algoritmický stablecoin – UST – stratil pevnú väzbu na americký dolár a jeho hodnota klesla prakticky na nulu. To viedlo k viacerým stratám na trhu v celkovej výške približne 40 miliárd USD.

Tento rok regulačné orgány oznámili, že majú v úmysle zaviesť nové regulácie týkajúce sa stablecoinov. Zároveň upozorňujú, že mnohí hráči na tomto trhu, predovšetkým emitenti, sa s novými reguláciami nebudú vedieť vyrovnať.

Tether

Carstensova kritika stablecoinov vychádza okrem iného z obáv, že takéto digitálne aktíva by mohli centrálnym bankám odobrať moc nad menovým systémom. Počas svojho vystúpenia však ocenil progresívnu prácu na prijatí CBDC a tokenizácii vkladov. Poukázal na to, že vládne inštitúcie využívajú technológie spojené s kryptomenami, ale zachovávajú si dôveru, ktorú ponúkajú verejné systémy.

„Z hľadiska verejnej politiky však existujú dôležité ponaučenia, ktoré si treba zo stablecoinov vziať. Stablecoiny sa objavili čiastočne preto, že niektoré technické možnosti, ktoré poskytujú, v súčasnosti nemôžu spĺňať existujúce formy peňazí,“ uvádza generálny riaditeľ BIS.

Podľa jeho názoru by sa centrálne banky mali zapojiť do využívania nových technológií a hľadania inovácií. V opačnej situácii vstúpi do hry súkromný sektor, ktorý je podľa Carstensa „orientovaný na zisk“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár