Generálny riaditeľ Binance bráni svoju burzu pred obvineniami, že spoločnosť je vo vlastníctve čínskych úradov

Generálny riaditeľ poprednej kryptomenovej burzy Changpeng Zhao (CZ) reagoval na kritikov svojej spoločnosti, že Binance je čínsky „zločinecký subjekt“, ktorý patrí „čínskej vláde“.

od Simona

Newsletter news

Je Binance dielom vlády v Pekingu?

Všetko to začalo konšpiračnou teóriou, podľa ktorej je tajnou vlastníčkou Binance priateľka CZ a čínska občanka Guangying Chen. Mala byť aj agentkou vlády v Pekingu. Webové stránky ako Scam Binance uvádzajú, že Chen v jednej fáze vlastnila 93 % Binance. CZ teraz uviedol, že tieto typy klebiet pochádzajú zo „starej kampane, ktorú konkurent Binance spustil prostredníctvom webovej stránky“ a osočoval jeho spoločnosť.

„Výsledkom bolo, že Chen aj jej rodina boli obťažovaní médiami a internetovými trolmi,“

– povedal CZ

Dôrazne tiež poprel klebety, že on a jeho spoločnosť mali úzke väzby na Čínu a ich vládu.

„Najväčšou výzvou, ktorej dnes Binance čelí, je to, že sme (a každá iná offshore burza) boli identifikovaní ako zločinecká entita v Číne,“

– vysvetľuje.

Skutočnosť, že on a jeho spolupracovníci sú z Číny, dodal, robí z Binance „ľahký cieľ pre záujmové skupiny, médiá a dokonca aj pre politikov, ktorí nenávidia náš priemysel“.

„Pre niektorých ľudí skutočnosť, že máme pracovníkov čínskeho pôvodu a ja sám som Číňan, znamená, že sme vo vrecku čínskej vlády,“ napísal.

Binance

„Zaujímavé je, že Binance nikdy nebola registrovaná v Číne a nikdy nefungovala ako striktne čínska spoločnosť,“ zdôraznil CZ.

Dodal, že burza má pobočky v mnohých krajinách ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Spojené arabské emiráty či Bahrajn. Dnes jej tím tvoria ľudia z mnohých krajín.

„Výkonný tím Binance teraz viac ovládajú Európania a Američania,“ pokračoval.

Z Číny do Kanady, z Kanady do Číny

Samotný CZ sa ako 12-ročný presťahoval s rodičmi z Číny do Kanady. Potom sa vrátil do vlasti a v roku 2015 založil spoločnosť Bijie Tech, ktorá prevádzkovala kryptomenové burzy.

„Mali sme 30 klientov a obchod išiel dobre. Bohužiaľ, v marci 2017 čínska vláda zatvorila všetky burzy. Všetci naši klienti vypadli z trhu,“ spomína.

Binance založil v júli 2017 s niekoľkými bývalými zamestnancami Bijie Tech.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár