Gary Gensler zvyšuje presadzovanie kryptomien

od Martin Tkáč

Predseda americkej komisie pre cenné papiere Gary Gensler počas svojho prejavu na Securities Enforcement Forum uviedol niekoľko zmienok o regulácii kryptomien.

V prejave, ktorý zdôraznil potrebu presadzovania, Gensler uviedol, že prístup SEC je konzistentný. Pre Genslera to znamená, že regulácia kryptomien sa musí uplatňovať dôsledne, „bez ohľadu na subjekt, technológiu alebo obchodný model“.

Gensler povedal:

Počujeme napríkla výrazy ako „decentralizované financie“ (DeFi), „mena“ alebo „peer-to-peer pôžičky… Nebudeme sa mýliť, bez ohľadu na označenie alebo údajné poslanie sa pozrieme na ekonomickú realitu daného produktu alebo dohody. Určíme, či je v súlade so zákonmi o cenných papieroch.

Gensler tiež dal skrytý odkaz na prípad SEC s Ripple a XRP počas časti prípadu s vysokým dopadom. Takéto prípady označil za dôležité, pretože posielaním správ menia správanie na zvyšku trhu.

Povedal:

Niektorí účastníci trhu to môžu nazvať regulácia presadzovaním… Ja to nazývam len „presadzovanie“.

List kongresmanov Genslerovi

Začiatkom tohto týždňa dostal Gensler list od dvojice amerických kongresmanov. SEC bola požiadaná, aby zvážila schválenie Bitcoinového spotového burzového fondu (ETF). V liste sa kongresmani Tom Emmer a Darren Soto pýtajú, prečo finančný regulátor môže schváliť derivátové ETF, ale nie Bitcoinové spotové ETF.

Tvrdia, že ETF založené priamo na bitcoinových spotových aktívach ponúkajú investorom väčšiu ochranu ako tie, ktoré sú založené na derivátoch. Okrem toho dodali, že schválené ETF by mohli investorom účtovať oveľa vyššie poplatky v dôsledku prémie za futures na bitcoiny.

List sa zaoberal aj obavami SEC zo schvaľovania ETF na základe bitcoinových spotov alebo futures. Odvolávajúc sa na možnosť podvodu a manipulácie na trhoch s kryptomenami.

Keďže tieto obavy by sa museli týkať spotových aj termínovaných ETF, kongresmani tvrdia, že schválenie termínovaných ETF znamená, že problémy regulátora boli rozptýlené.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár