Gary Gensler prezradil, ako vyzerá práca na regulácii trhu s kryptomenami v USA

od Martin Tkáč

Predseda SEC Gary Gensler v rozhovore pre The Financial Times povedal, že americké úrady pracujú na memorande o porozumení v oblasti kryptomien. Sám vyzýva na vytvorenie „jednej knihy pravidiel“.

NEWSLETTER okrypte.sk
Gary Gensler hovorí o regulácii kryptomien

Sám predseda Komisie pre cenné papiere a burzu Spojených štátov amerických (SEC), Gary Gensler, v súčasnosti rokuje s predstaviteľmi Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC). Ide o „Memorandum o porozumení“ pre reguláciu digitálnych aktív. Spoločne môžu tieto dve agentúry zabezpečiť integritu trhu, hovorí Gensler.

„Hovorím o jednotnej knihe pravidiel, ktorá chráni všetky transakcie bez ohľadu na pár – či už security token a security token, security token a komoditný token, komoditný token a komoditný token,“

-povedal Gensler

Myšlienka spolupráce dvoch výborov –  SEC a CFTC – prišla s prezentáciou rôznych legislatívnych iniciatív na vytvorenie komplexnejšieho regulačného rámca pre trh s digitálnym obsahom. Zákon o digitálnych komoditných burzách, ktorý bol zavedený v apríli, a zákon o zodpovednej finančnej inovácii, ktorý bol predstavený v júni, poskytli CFTC väčšiu moc nad trhom.

trh s kryptomenami gary gensler

Debbie Stabenow, predsedníčka senátneho poľnohospodárskeho výboru, ktorá dohliada na CFTC, a člen výboru John Boozman tiež údajne pripravujú návrh zákona na reguláciu kryptomenového priemyslu, od ktorého sa očakáva rozšírenie právomocí CFTC. Gensler, ktorý viedol CFTC v rokoch 2009 až 2013, vyjadril skepticizmus voči zmenám v status quo.

Ako regulovať trh s kryptomenami?

SEC bol doteraz v popredí regulácie kryptomien, ale odborníci z tohto odvetvia a zákonodarcovia kritizovali spôsob, akým komisia navrhuje a presadzuje reguláciu, často s tým nie sú spokojní. Lídri odvetvia kryptomien požiadali úrady o jasnejšiu reguláciu a komisárka SEC Hester Peirceová presadila zmeny v politike na úrovni výboru.

Je vhodné dodať, že právne predpisy nie sú len otázkou moci nad trhom. Financial Times citujú blockchainovú analytickú firmu Elliptic, ktorá uviedla, že regulačné orgány USA v priebehu rokov získali 3,35 miliardy dolárov prostredníctvom opatrení na presadzovanie kryptomien, pričom viac ako 70 % z tejto sumy ide na účty SEC.

zdroj: ft.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár