Gary Gensler hovorí o ETH

Predseda SEC Gary Gensler sa vyhol priamej otázke, či považuje ethereum za cenný papier alebo nie. Využil však príležitosť a zopakoval svoj postoj ku komplexnejšiemu regulačnému prostrediu pre sektor kryptomien.

od Martin Tkáč

Ako profesor MIT v roku 2018 Gesler uviedol, že ethereum by sa mal považovať za cenný papier, pretože debutoval prostredníctvom ICO.

Potom povedal:

Myslím, že ethereum, keď bol vytvorený v roku 2014, by prešiel Howeyho testom. Keď poviem „prejsť“, znamená to, že ide o cenný papier.

Neschopnosť potvrdiť jeho skorší postoj k druhej najväčšej svetovej digitálnej mene nie je jediná vec, ktorá v tejto situácii nesedí. Genslerova odpoveď mohla priniesť značné objasnenie, či má jednotný pohľad na kryptomenové aktíva.

Majk Spirit NFT

Boj SEC vs Ripple

Gensler pravdepodobne nezopakoval svoj predchádzajúci postoj k ethereu z dôvodu prebiehajúceho právneho sporu medzi SEC a Ripple. V decembri 2020 komisia obvinila spoločnosť z predaja neregistrovaných cenných papierov vo forme XRP.

Ripple tvrdí, že jeho tokeny nie sú cenné papiere. Na rozdiel od ICO spoločnosti Aether bol XRP spustený s prostriedkami od investorov rizikového kapitálu.

Je pozoruhodné, že Genslerov predchodca Jay Clayton počas svojho pôsobenia tvrdil, že ethereum nie je cenný papier.

Keď sa Andrew Sorkin opýtal, či si myslí, že ethereum by sa malo považovať za cenný papier, Gensler povedal:

Nemienim sa k tomu vyjadrovať.

Dodal tiež, že SEC sa nebude „zapájať do diskusií o žiadnom jednom projekte“.

Predpisy v USA

V súčasnosti je väčšina kryptomenových aktív regulovaná Commodity Futures Trading Commission (CFTC), ktorej regulácie sú pomerne mierne. Vzhľadom na to, že tento trh v posledných rokoch výrazne narástol, chcú však regulátori zaviesť zmeny.

Klasifikácia digitálnych aktív ich zaradí pod SEC. Tento má však prísnejšie regulačné pravidlá ako CFTC.

Od apríla, keď Gary Gensler zložil prísahu ako komisár, opakovane dával najavo, že na ochranu investorov je potrebná regulácia trhu

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár