Galaxy Research tvrdí, že rok 2023 bude ťažkým rokom pre startupy v oblasti kryptomien

Podľa Galaxy Research, hodnota investícií realizovaných spoločnosťami rizikového kapitálu do Web3 projektov a začínajúcich kryptomien predstavovala v roku 2022 niečo vyše 30 miliárd dolárov. Bude aj tento rok rovnako úspešný?

od Simona

Newsletter news

Galaxy Research sumarizuje rok 2022 a predpovedá ten nasledujúci

Vedúci výskumu spoločnosti Galaxy – Alex Thorn, uviedol, že podmienky na trhu viedli k výraznému poklesu investícií v treťom a štvrtom štvrťroku minulého roka. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v roku 2023. Aspoň dovtedy, kým sa nezlepšia makroekonomické podmienky.

tweet

Thorn poznamenal, že v roku 2022 bolo na trhu Web3 2 900 transakcií súvisiacich s investíciami, no vo štvrtom štvrťroku ich bolo najmenej. Vtedy sa investoval najmenší kapitál za dva roky. Ak bude tento trend pokračovať, v roku 2023 budú mať mnohé spoločnosti z trhu s kryptomenami problémy so získavaním nového kapitálu.

„Startupy sa budú musieť v roku 2023 zamerať na základy, obmedziť prevádzkové náklady a zvýšiť príjmy,“ predpovedá Thor.

Americké regulačné prostredie bude mať tiež vplyv na trh, keďže USA naďalej dominujú v ekosystéme krypto startupov.

Podľa správy viac ako 40 % všetkých obchodov s rizikovým kapitálom v minulom roku zahŕňalo startupy so sídlom v USA.

„Pokračujúca úloha USA na týchto trhoch a ich vedúca pozícia je dostatočným dôvodom na to, aby tvorcovia politiky USA objasnili a kodifikovali pravidlá a predpisy pre rozvíjajúci sa priemysel,“ čítame v správe Galaxy.

Nebude to také zlé!

Gene Frantz, generálny partner spoločnosti Google a nezávislého fondu CapitalG spoločnosti Alphabet, minulý mesiac pre Forbes povedal, že údaje a prognózy na konci roka 2023 budú vyzerať oveľa lepšie ako dnes. Podľa jeho názoru „vytrvalosť a inovácia v kombinácii so zlepšovaním ekonomických vyhliadok obnovia optimismus, ktorý vždy charakterizoval naše odvetvie rizikového kapitálu“.

Napriek tomu v správe z 5. januára Crunchbase spomína, že rok 2023 bude horší pre financovanie projektov takmer vo všetkých sektoroch. V roku 2022 kleslo financovanie podnikov o 35 % v porovnaní s rokom 2021, no sektor kryptomien zostal v tejto oblasti silný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár