FTX získala späť viac ako 5 miliárd dolárov, uviedol právnik spoločnosti

Podľa právnika zastupujúceho FTX, kryptomenová burza údajne získala späť 5 miliárd dolárov v rôznych aktívach. Spoločnosť tak našla „stratené“ prostriedky klientov platformy na obchodovanie s digitálnymi aktívami. Dodnes však nie je známe, koľko FTX skutočne dlhuje svojim veriteľom.

od Simona

Newsletter news

FTX našla časť chýbajúcich prostriedkov

Tímu neúspešnej burzy FTX sa podarilo nájsť viac ako 5 miliárd dolárov v rôznych aktívach. Táto suma však nezahŕňala 425 miliónov dolárov v kryptomenách, ktoré zabavila Bahamská komisia pre cenné papiere a burzu. Informáciu poskytol konkurzný právnik zastupujúci FTX počas stredajšieho súdneho pojednávania.

„Našli sme viac ako 5 miliárd dolárov v hotovosti, kryptomenách a likvidných cenných papieroch,“ povedal advokát Adam Landis.

Oznámenie výrazne zvyšuje počet pohľadávok, ktoré má FTX, po tom, čo nové vedenie burzy 20. decembra 2022 oznámilo, že úspešne vystopovalo viac ako 1 miliardu dolárov. Stojí za zmienku, že celá suma, ktorú FTX dlhuje svojim veriteľom, stále nie je určená. V bankrotových prihláškach bývalí manažéri spoločnosti, potom so Samom Bankman-Friedom na palube, zaškrtli políčko označujúce sumu medzi 1 miliardou USD a 10 miliardami USD.

Ako mizli financie

Pripomeňme, že zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ kryptomenovej burzy FTX – Sam Bankman-Fried – poveril Garyho Wanga, jedného z vtedajších riaditeľov spoločnosti, aby napísal špeciálny kód do systému platformy, ktorý otvoril „zadné vrátka“ pre inú spoločnosť Sama Bankman-Frieda, teda Alameda Research.

Išlo o „tiché požičanie“ finančných prostriedkov od klientov FTX bez ich vedomia alebo súhlasu. Právnik Adam Landis pred súdom tiež povedal, že Bankman-Fried vytvoril úverovú linku z akciového trhu pre Alamedu v hodnote 65 miliárd dolárov.

„Vieme, čo urobila Alameda s peniazmi. Kupovala lietadlá, domy, organizovala večierky, politické dary. Poskytovala osobné pôžičky svojim zakladateľom. Sponzorovaná FTX Arena v Miami, tím Formuly 1, League of Legends, Coachella a mnoho ďalších spoločností, udalostí a osobností,“ povedal Landis.

Advokát pripomenul, že takýmto konaním došlo k „hodnotovému nedostatku“, pre ktorý oba subjekty nedokázali vyplatiť svojich klientov a veriteľov.

Výška manka zatiaľ nie je jasná. Bude to závisieť od veľkosti skupiny tých čo si nárokujú svoje prostriedky a našich nápravných opatrení. S každým ďalším týždňom sa však približujeme k dokončeniu prác potrebných na odhadnutie súm vymožených pre plán reorganizácie

-hovorí právnik.

Nedávno sme tiež písali, že FTX minula 40 miliónov dolárov na jedlo, letenky a hotely len za 9 mesiacov. Viac si o tom môžete prečítať tu.

WojakFans meme crypto nft flag GIF

Koľko dlhuje FTX veriteľom?

Nová finančná riaditeľka FTX Mary Cilia v decembri uviedla, že spoločnosť pravdepodobne odhadne úplný deficit do apríla 2023. Sudca John Dorsey z konkurzného súdu v Delaware však firme toľko času nedal a nariadil, aby sa prípad uzavrel najneskôr do 15. marca.

Počas súdu Landis tiež spomenul nedávno oznámenú dohodu o partnerstve FTX s Bahamskou komisiou pre cenné papiere a burzu. Právnik na súde uviedol, že ide o „dôležitý prvý krok smerom k zosúladeniu stimulov a maximalizácii spoločného vymáhania.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár