Francúzska centrálna banka dokončila ďalšiu fázu testov CBDC

od Martin Tkáč

Banque de France a ďalšie francúzske menové inštitúcie skúmali, ako bude CBDC interagovať so štátnymi dlhopismi.

Francúzska centrálna banka skúma CBDC

Jedna z popredných európskych ekonomík, Francúzsko dokončila svoj 10 mesačný experiment, aby otestovala, ako bude digitálna mena centrálnej banky interagovať s dlhovým trhom. Spoločnosť Euroclear poskytujúca finančné služby viedla projekt, do ktorého boli zapojené niektoré z najväčších bánk v krajine.

Podľa nedávnej správy Financial Times organizácie obchodovali so štátnymi dlhopismi a vyrovnávali transakcie s CBDC vydané centrálnou bankou. To všetko v rámci 10-mesačného pilotného programu.

Projekt tiež testoval užitočnosť CBDC v rade každodenných činností, ako je výber finančných prostriedkov, vyplácanie transakcií, vydávanie nových dlhopisov a podľa toho ich použitie v dohodách o spätnom odkúpení.

Medzi skupiny subjektov, ktoré sa zúčastnili testov, patrí Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole. Americká nadnárodná technologická spoločnosť IBM vyvinula systém, ktorý bol použitý na experiment.

Soren Mortensen, globálny riaditeľ tohto orgánu sa k tejto záležitosti vyjadril:

Rýchlo prechádzame k zásadnej zmene v infraštruktúre trhu po obchode. Tento projekt presahoval predchádzajúce iniciatívy blockchainu, pretože úspešne testoval väčšinu procesov centrálneho depozitára cenných papierov a centrálnej banky a eliminoval súčasné medzikroky.

Svoje myšlienky o procese predstavila aj Isabelle Delorme, zástupkyňa generálneho riaditeľa spoločnosti Euroclear France. Spolupráca medzi všetkými inštitúciami bola podľa nej úspešná, pretože ukázali, že „digitálne meny centrálnej banky môžu efektívne a bezpečne vyčistiť peniaze centrálnej banky“.

Zmena polohy?

Stojí za to dodať, že šéf Banque de France François Villeroy de Galhau donedávna tvrdil, že digitálne meny sú riskantné platobné nástroje. Teraz sa však zdá, že zmenil názor. Minimálne pokiaľ ide o CBDC. Toto leto tvrdil, že súkromné ​​kryptomeny predstavujú rovnako veľkú hrozbu pre Európsku úniu. Varoval, že EÚ by mala v tejto záležitosti rýchlo konať a navrhnúť regulačný rámec pre bitcoin a altcoiny.

Je potrebné pripomenúť, že Európska centrálna banka vydá digitálne euro o niekoľko rokov. Pravdepodobne bude ťažiť zo skúseností z Francúzska.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár