Steve Forbes varuje pred dôsledkami ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb

Mediálny magnát Steve Forbes, prezident spoločnosti Forbes Media, varuje, že Federálny rezervný systém „spôsobuje zbytočnú bolesť“ ekonomike USA. Poukázal na možné budúce zvyšovanie úrokových sadzieb.

od Simona

Newsletter news

Steve Forbes sa obáva vplyvu politiky Fedu

Predseda Fedu Jerome Powell nedávno povedal, že Federálny rezervný systém je pripravený zvyšovať úrokové sadzby rýchlejším tempom ako doteraz. Jeho vyhlásenie komentoval Steve Forbes, prezident spoločnosti Forbes Media. Podľa jeho názoru americké menové orgány „spôsobujú ekonomike zbytočnú bolesť“.

„Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell otriasol finančnými trhmi, keď počas utorkového vypočutia v Senáte povedal, že naša centrálna banka je pripravená zvyšovať úrokové sadzby vyššie a rýchlejším tempom, než sa doteraz predpokladalo,“ Forbes začal.

Mediálny magnát poznamenal, že americká ekonomika „ukázala nečakanú silu“. Chcel tým povedať, že menová politika, ktorú Fed uplatňuje, zatiaľ trhy neochladila. Neviedla ani k prudkému nárastu nezamestnanosti. Práve preto chcú úrady pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

„Tu sa dostávame k základnej chybe v prístupe centrálnych bankárov a väčšiny ekonómov: veria, že prosperita spôsobuje infláciu. Aby to napravili, snažia sa spomaliť ekonomiku,“ upozornil Forbes.

Podľa neho centrálni bankári stále „nepochopili definíciu inflácie: znižovanie hodnoty meny, zvyčajne jej príliš veľkou tvorbou“. Dodal, že infláciu, ktorá bola spôsobená „prírodnými katastrofami, vojnami, výlukami alebo ekonomicky deštruktívnymi reguláciami a daňami, nemožno poraziť zvyšovaním úrokových sadzieb“. Preto bude Fed podľa slov podnikateľa naďalej „spôsobovať ekonomike zbytočnú bolesť“.

dolár

Čo presne Jerome Powell povedal?

Pripomeňme ďalej, že Jerome Powell tento týždeň senátorom povedal, že „inflácia sa od polovice minulého roka mierne zmiernila, ale zostáva výrazne nad dlhodobým cieľom FOMC Federálneho výboru pre voľný trh na úrovni 2 %“. Vysvetlil, že Fed predpokladá, že „zvýšenie cieľového pásma sadzby federálnych fondov bude vhodné na dosiahnutie“ inflácie práve na úrovni 2 %.

Viacerí predstavitelia Fedu tiež verejne vyhlásili, že na obmedzenie rastu inflácie je potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb.

Minulý týždeň Bank of America tlmočila, že Fed bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb až do „bodu zvratu“. Prezident atlantského Fed-u zasa varoval pred „katastrofálnymi dôsledkami“ predčasného uvoľnenia menovej politiky. Ako príklad uviedol to, čo sa stalo na trhoch v 70. rokoch minulého storočia.

Ekonóm Mohamed El Erian medzitým zastáva podobný názor ako Forbes. Minulý mesiac povedal, že Fed nemôže dosiahnuť svoj 2-percentný inflačný cieľ bez toho, aby „rozdrvil“ ekonomiku.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár