Podpredseda vlády Mychajlo Fjodorov oznámil, že Ukrajina urýchľuje práce na CBDC

Ukrajinské orgány urýchľujú vývoj digitálnej hrivny, tlmočil podpredseda vlády a minister digitalizácie Mychajlo Fjodorov. Kyjev v súčasnosti rokuje s centrálnou bankou a spoločnosťami zapojenými do projektu.

od Simona

Newsletter news

Mychajlo Fjodorov: práce na e-hrivne pokračujú

Ukrajinské ministerstvo pre digitálnu transformáciu chce zintenzívniť úsilie o vytvorenie e-hrivny, prezradil v rozhovore Mychajlo Fjodorov. Pôvodný plán bol začať pilotnú fázu v roku 2024, ale vláda to chce urobiť už tento rok.

Prvé testy sú už za nami, tlmočil politik, ktorý poskytol rozhovor portálu RBC-Ukrajina.

„Nedávno som dostal e-hrivnu založenú na Stellare,“ povedal minister.

Pripomeňme, že už v januári 2021 začalo ministerstvo spolupracovať so spoločnosťou Stellar Development Foundation. Sieť tejto organizácie sa má stať základom národnej digitálnej meny.

Národná banka Ukrajiny (NBU) v novembri 2022 predstavila členom odvetvia kryptomien, bankám a iným finančným inštitúciám „návrh koncepcie e-hrivien“. V januári tohto roka sa zasa uskutočnili spomínané prvé testy založené na systéme Stellar.

Plán uviesť CBDC na trh je zahrnutý v stratégii centrálnej banky na rok 2025. Mnohé však nasvedčuje tomu, že projekt sa zrealizuje skôr.

Podľa platnej ukrajinskej legislatívy by mala NBU spustiť pilotný projekt digitálnej hrivny v roku 2024, pripomenul minister digitalizácie, ale ako dodal, úrady ho chcú „spustiť už tento rok a neodkladať ho na budúci rok“.

Regionálne blockchainové centrum

Fjodorov nedávno potvrdil „veľmi ambiciózny plán“ Kyjeva – Ukrajina sa má stať najviac digitalizovanou krajinou v regióne, a to v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

To všetko je súčasťou širšieho programu povojnovej štátnej reformy. Ako povedal podpredseda vlády a minister pre digitalizáciu, digitalizácia bude základom rekonštrukcie.

„Tieto reformy robíme počas vojny“, povedal Fjodorov novinárom počas rozhovoru na Svetovom ekonomickom fóre v Davose minulý mesiac.

Dodal, že jeho krajina sa stane „najlepšou jurisdikciou v oblasti kryptomien na svete“.

Nejde len o prázdne ambície. Nie je žiadnym tajomstvom, že pred vojnou na Ukrajine vládli prevažne oligarchovia a bola považovaná za krajinu prehnitú korupciou. Plánom Volodymyra Zelenského a jeho spolupracovníkov je oslabenie vplyvu oligarchov, ale aj boj proti korupcii. Väčšia transparentnosť finančného systému, ktorú môže priniesť blockchain, má pravdepodobne pomôcť tieto plány realizovať. Otázkou však je, ako vláda a centrálna banka vyriešia problémy so súkromím, ktoré digitálna mena zasiahne.

CBDC

Problém korupcie na Ukrajine

O tom, že problém korupcie na Ukrajine stále existuje, svedčia aj nedávne udalosti.

Národný protikorupčný úrad (NABU) 21. januára zadržal zástupcu šéfa ministerstva rozvoja Vasyľa Lošinského. Bol obvinený z prijatia úplatku vo výške 400 000 USD v súvislosti s nákupom vykurovacieho zariadenia pre jeho ministerstvo. K tomu sa pridala aféra týkajúca sa dodávok potravín pre armádu. Zákazku s ministerstvom obrany získala spoločnosť s nízkym základným imaním, bez skúseností a s vlastnými priestormi. Navyše sa ukázalo, že potraviny sa od nej nakupovali za predražené ceny.

Zelenskij vie, že na obnovu krajiny po vojne bude potrebné zlepšiť jej imidž – inak bude ťažké priviesť na Ukrajinu zahraničný kapitál. Takže práve na to slúžia medializované aktivity NABU a emisia CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár