Firma Block vykázala v Q2 2022 príjmy 1,5 miliardy dolárov, ale zisky BTC klesajú

od Martin Tkáč

Spoločnosť vedená Jackom Dorseym – Block Inc. – vykázala v druhom štvrťroku tohto roka zisk 1,47 miliardy USD. Samotné tržby z obchodných služieb bitcoinu však boli len 41 miliónov dolárov. Je to spôsobené najmä poklesom ceny akcií a zníženým záujmom zákazníkov o digitálne aktíva.

NEWSLETTER okrypte.sk
Block Inc. zažíva pokles ziskov BTC

Digitálna platobná spoločnosť bývalého generálneho riaditeľa Twitteru Jacka Dorseyho, Block Inc., vykázala v druhom štvrťroku 2022 rast tržieb o 29 %. Hovoríme tu presne o 1,47 miliardách dolárov. Spoločnosť generuje veľký obrat aj napriek tomu, že jej biznis s bitcoinmi je na ústupe.

Je to spôsobené zníženým dopytom zákazníkov a medvedím trhom na trhu BTC. Jeho príjmy sú primárne generované z poskytovania služieb obchodovania s BTC prostredníctvom digitálnej platobnej aplikácie Cash App.

Spoločnosť oznámila, že v druhom štvrťroku tohto roka vygenerovala príjmy z BTC vo výške 1,79 miliardy dolárov. To znamená medziročný pokles o 34 %. Hrubý zisk z tejto oblasti podnikania bol iba 41 miliónov dolárov.

Block Inc. pokles výnosov pripisuje „širšej neistote“ na trhu digitálnych aktív.

Pokles hrubých príjmov a zisku Bitcoinu bol spôsobený predovšetkým poklesom dopytu zákazníkov a výmenného kurzu BTC. Čiastočne je to spôsobené väčšou neistotou okolo aktív kryptomien.

Napriek tomu spoločnosť zdôraznila, že „pokles ziskov bitcoinu neodráža širšiu obchodnú výkonnosť“. Dorsey tiež údajne utrpel stratu 36 miliónov dolárov v dôsledku poklesu hodnoty svojho podielu v bitcoinech. To je však zrejme len strata na papieri. Americké účtovné postupy vo svojich súvahách klasifikujú najväčšiu kryptomenu ako nehmotné aktívum. Firmy musia vykázať stratu, keď cena aktíva klesne pod nákupnú cenu. Sú povinní tak urobiť aj vtedy, ak bol v danom štvrťroku zisk alebo strata realizovaná tržbami.

Spoločnosť oznámila, že k 30. júnu 2022 bola reálna hodnota jej investície do BTC 160 miliónov dolárov na základe vtedajších trhových cien. Výsledky spoločnosti Block Inc za druhý štvrťrok určite na investorov nezapôsobia. Okrem iného aj to, že akcie spoločnosti SQ klesli o 7,42 %. Akciová cena je v čase písania článku 83 dolárov.

Bloomberg predpokladá, že pokles hodnoty akcií Block je spôsobený tým, že spoločnosť vykazuje nižší objem transakcií, ako sa očakávalo. Tá bola na úrovni 52,5 mld. USD a ekonómovia a analytici predpokladali úroveň 53,47 mld. USD.

Dorsey nemá záujem o Web3

Nie je žiadnym tajomstvom, že Jack Dorsey je oddaný bitcoinový maximalista. Už dlho sa so svetom nepodelil o svoje plány s digitálnym zlatom. V júni však oznámil, že Block Inc. obchádza oblasť Web3 v prospech vybudovania projektu Web5 zameraného na bitcoinovú sieť.

Web5 je navrhnutý ako decentralizovaná webová platforma, ktorá umožňuje vývojárom vytvárať DAppss prostredníctvom DID (decentralizovaných identifikátorov) a decentralizovaných uzlov. Budú založené na menovej sieti bitcoinov a nie na tokenizácii podporovanej smart kontraktmi, ako je to v prípade Web3.

zdroj: bloomberg.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár