Filecoin uvádza na trh službu decentralizovaného ukladania pre NFT

od Martin Tkáč

Cieľom „NFT.Storage“, novej služby vytvorenej spoločnosťami Filecoin a Pinata, je zachovať integritu nezameniteľných tokenov.

Decentralizovaný úložný protokol Filecoin prináša novú bezplatnú službu „NFT.Storage“ o ktorej sa hovorí ako o budúcej metóde uchovávania metadát a obsahu tokenov NFT.

NFT sú súčasťou kultúrneho dedičstva ľudstva a navrhovanie ich údajov pre dlhodobú dostupnosť je zásadné“, uviedol Mikeal Rogers, technický manažér spoločnosti Filecoin developer Protocol Labs.

„Adresovanie obsahu a distribuované úložné siete zabezpečujú, že digitálne umelecké diela, basketbalové karty a zaručene virtuálne nehnuteľnosti zostanú bezpečné a dostupné dlhodobo. “

Prečo je ukladanie NFT dôležité?

NFT sú po kryptografickej stránke jedinečné tokeny ktoré možno použiť na reprezentáciu digitálneho obsahu ako sú umelecké diela, hudba a podobne. Medzi zberateľmi vznikol prosperujúci trh s NFT pretože sú nezameiteľné a vzácne, niektoré však priniesli vysoké ceny.

Zatiaľ čo NFT môžu nominálne predstavovať umelecké diela, hudbu alebo videá, tokeny blockchainu v skutočnosti neobsahujú samotné súbory, dokonca ani meno ich autora. Namiesto toho je NFT v podstate súborom metadát, odkazov na súbory, ktoré zastupujú, a ktoré musia byť hostené tretími stranami, ako sú aukčné platformy.  Z tohto dôvodu existuje veľmi reálne riziko zániku NFT v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, ak súbory, ktoré zastupujú, už nie sú k dispozícii na internete, napríklad ak spoločnosť, ktorá súbor spravuje ukoční činnosť. NFT môžu dokonca stratiť svoj status digitálneho certifikátu pravosti a vlastníctva, ak ich preukázateľne neprepojí so skutočným mediálnym súborom.

Na vyriešenie tohto problému predstavili vývojári Filecoin Protocol Labs a poskytovateľ služieb cloudového úložiska Pinata NFT.Storage, decentralizovaný protokol, ktorý umožňuje používateľom „zálohovať“ ich NFT a príslušné médiá prostredníctvom adresovania obsahu a decentralizovaného úložiska.

Čo hovoríte na tento spôsob investovania do umeleckých diel?

 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár