Federálny rezervný systém môže ukončiť kryptomenovú bublinu

od Martin Tkáč

Federálny rezervný systém americkej centrálnej banky oznámil svoje plány znížiť nákupy dlhopisov o 120 miliárd dolárov mesačne. Krajina chce pomaly ukončiť program tlače peňazí po pandémii koronavírusu, ktorá inšpirovala mnohých investorov k nákupu bitcoinov ako poistky proti inflácii.

Dokáže Federálny rezervný systém premeniť bublinu na BTC?

Fed vo svojom stredajšom vyhlásení uviedol, že od tohto mesiaca zníži mieru nákupov aktív o 15 miliárd dolárov mesačne. Celý program bude ukončený v polovici budúceho roka.

Výbor sa domnieva, že podobné znižovanie tempa čistých nákupov aktív bude pravdepodobne vhodné každý mesiac, ale je pripravený upraviť tempo nákupov, ak si to vyžadujú zmeny v ekonomických vyhliadkach.

– informoval výbor pre menovú politiku Fedu – Federal Open Market Committee (FOMC).

Nákupy aktív, forma stimulu financovaného novovytvorenými peniazmi známa ako „kvantitatívne uvoľňovanie“ (QE), pomohli minulý týždeň viac ako zdvojnásobiť veľkosť súvahy Fedu na približne 8,6 bilióna dolárov.

Americká centrálna banka tiež ponechala úrokové sadzby nezmenené blízko 0 %, ale stále väčší počet analytikov na tradičných trhoch predpovedá, že Fed bude musieť začať so zvyšovaním referenčných sadzieb, aby obmedzil infláciu, keďže spotrebiteľské ceny v USA rastú nevídaným tempom už tri desaťročia.

Ak teda Fed zostane v tomto kurze, bitcoin by sa mohol stať čoraz neatraktívnejším aktívom a zaistenie voči doláru by mesiac čo mesiac klesalo. Teraz môže naopak cena kryptomeny začať klesať.

cena BTC

Na jednej strane by prísna menová politika mohla viesť k pomalšiemu rastu dopytu po bitcoinoch, keďže ich mnohí využívajú na zaistenie inflácie a menšie kvantitatívne uvoľňovanie teoreticky znamená nižšiu infláciu, povedal Joe DiPasquale, generálny riaditeľ hedžového fondu BitBull Capital.

Na druhej strane, účinky doteraz najväčšieho kvantitatívneho uvoľňovania by mohli viesť k najväčšej inflácii vôbec, bez ohľadu na snahu Fedu ju obmedziť. Ak sa tak stane, očakávame, že dopyt po bitcoinoch a ceny stúpnu na novú rekordnú úroveň, dodal.

DiPasquale povedal, že BitBull predpovedá scenár, kde BTC stúpne až na 80 000 dolárov za bitcoin do konca roka 2021.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár