Fed zvyšuje úrokové sadzby podľa očakávania o 0,25 %

Federálny rezervný systém (Fed) zvýšil úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Tento krok posilňuje presvedčenie, že menová politika sa sprísňuje pomalším tempom. Zároveň signalizuje, že je ešte potrebné urobiť viac na schladenie prudko rastúcej inflácie.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Tento krok, ktorý bol v súlade s očakávaniami, predstavuje ôsme zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Fedu za posledný rok. Týmto rozhodnutím sa cieľová sadzba federálnych fondov zvýšila na 4,75 %.

zdroj: tradingeconomics.com

Na tlačovej konferencii po zmene politiky banky predseda Fedu Jerome Powell zdôraznil, že hoci sa rast cien začal mierne ochladzovať, centrálna banka naďalej nie je presvedčená o tom, že inflácia je na „udržateľnej klesajúcej trajektórii“.

Opakovane poukázal na základné služby s výnimkou bývania – širokú kategóriu, ktorá predstavuje viac ako polovicu výdavkov – ako oblasť záujmu vzhľadom na to, ako ceny naďalej rastú.

Naznačil tiež, že hoci je presný vývoj neistý, predstavitelia Fedu stále vidia potrebu „ďalšieho zvyšovania“. Potenciálne ich môže byť ešte viac. Jerome Powell dodal:

„Bolo by predčasné, veľmi predčasné vyhlasovať víťazstvo alebo si myslieť, že sme ho dosiahli. Vidíme, že nás čaká ešte veľa práce.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár