Fed zvyšuje úrokové sadzby. Ako reaguje BTC?

od Simona

Americká centrálna banka sa rozhodla zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Aktuálny rozsah ekonomických problémov dokazuje skutočnosť, že už po štyroch zvýšeniach dosiahla sadzba federálnych fondov maximum z predchádzajúceho cyklu sprísňovania menovej politiky.

Fed zvyšuje úrokové sadzby

Prečo sa Fed rozhodol urobiť takýto krok? Americká centrálna banka sa odvolávala na neustále rastúcu infláciu. Úrady dúfajú, že ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb zníži rozsah zvyšovania cien.

Predstavitelia Fedu dodali, že celková ekonomická aktivita sa trochu spomalila. Vojna na Ukrajine a neustále problémy s dodávateľským reťazcom zase prispeli k neustále vyšším cenám produktov a služieb.

V júni, keď sa centrálna banka tiež rozhodla zvýšiť sadzby o 75 bázických bodov, označil predseda Fedu Jerome Powell toto zvýšenie za „nezvyčajne veľké“. Dodal však, že ak budú podmienky na trhu pokračovať, štandardom by sa mohli stať ešte vyššie prírastky.

„Výbor by bol pripravený zodpovedajúcim spôsobom upraviť nastavenie menovej politiky, ak by existovali riziká, ktoré by mohli brániť dosiahnutiu cieľov výboru,“ napísali vo vyhlásení úrady Fedu.

 

„Hodnotenia výboru budú brať do úvahy širokú škálu informácií vrátane údajov o verejnom zdraví, podmienkach na trhu práce, inflačných tlakoch, očakávaniach, finančnom a medzinárodnom vývoji,“ dodal.

Bitcoin

Ako reagujú kryptomeny?

Trhy s kryptomenami zareagovali na vyššie uvedené správy prekvapivo dobre. Prečo? Tie boli podľa analytikov väčšinou v cene bitcoinov a altcoinov.

Bitcoin a ethereum získali 9,2 % a 13,3 % na 24-hodinovej báze. Zaujímavé je, že indexy S&P 500 a Nasdaq zostali do značnej miery nezmenené, čo naznačuje, že popredné kryptomeny sa aspoň dočasne odtrhli od bežných aktív.

„Toto zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov bolo predtým signalizované a prišlo podľa očakávania, čo ešte viac podnietilo obavy z pomalšieho a dlhšieho cyklu zvyšovania ako z rýchlejšieho cyklu, ktorý mnohí preferujú,“ povedal Steven McClurg, spoluzakladateľ Valkyrie Investments.

 

„Väčšina obchodníkov sa pravdepodobne vzdá svojho rizika a odíde na dovolenku na zvyšok leta a trhy budú mať nízke objemy bez katalyzátorov rastu,“ dodal.

Podľa jeho názoru sa to môže zmeniť po najbližšom stretnutí orgánov Fedu v septembri.

„Zaznamenali sme nárast úľavy, keďže trh už takýto krok ocenil,“ povedal Anthony Denier, generálny riaditeľ obchodnej platformy Webull.

Obáva sa však, že môžeme zaznamenať aj poklesy, ak „investori zistia, že Fed stále nekontroluje infláciu, čo by mohlo znamenať ďalšie veľké zvýšenie úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti.“

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár